Yeni Başlayana Olta Tavsiyesi

Çepni

Kayıtlı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
2
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
Spinning

İtibar Puanı:

Merhaba,
Bu hobiye başlamak istiyorum ve ilk başta ekipman alırken kendi kafama göre alıp paramı boş yere harcamak istemeyerek sizlerden tavsiye bekliyorum. Daha önce bir kez teknede tuttum ve birkaç sefer de kıyıdan salladım, tecrübelerim bu kadar. İstanbul/Pendik' ye oturuyorum Güzelyalı, Tuzla, Pendik sahil, Kartal sahil öncelikli tercih edeceğim yerler olacaktır yakın olmasından dolayı. Neden bilmiyorum fakat LRF yöntemi ile balık tutmak geliyor içimden ve eğer yeni başlayanlara uygun ise bu yöntemden başlamak istiyorum. Bu arada öğrenciyim, Elektronik okuyorum ve genelde haftada 3 gün dersim olmuyor bazen 4 gün bile boş olabiliyorum, vaktim çok ve bir kısmını bu hobiye harcamak istiyorum, saygılarımla.
Not: Evde bir adet olta var, Alba Star alb70 marka çok eski bir alet. İşe yarar mı bilmiyorum onun fotoğrafını da şuraya bırakayım. Ne oltası oldugunu bilmiyorum, onu nerelerde kullanabilirim onu da merak ediyorum.

IMG_20190816_184717.jpg

Çepni

Kayıtlı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
2
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
Spinning

İtibar Puanı:

Bu arada yazmayı unutmuşum, maksimum ayırabileceğim bütçe 400-500 TL civarı.

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
96
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

@Çepni, öncelik ile lrf ile av yöntemi bahsettiğiniz bölgelerde çok rahatlık ile kullanılabileceğiniz, yapacağınız avlardan aşırı keyif alacağınız bir yöntem. Genellik ile ben ve bir kaç forum üyemiz de aynı bölgelerde av yapmaktayız. Ayrıca yapılan avlara dair raporlara Marmara Bölgesi av raporları kısmını inceleyerek lrf ile avlanan balıkları görebilirsiniz. İçinizden gelen ses sizi en doğru yere yönlendirmiş bence :) Bol vaktinizin de olması boş olan vakitlerinizde lrf avlarından çok keyif almanızı sağlayacaktır. Lrf yöntemine yeni başlayacağınız için ileri seviye kamışlar önermek yanlış olur, öncelik ile maliyeti düşük öğrenme ve alışma amaçlı kamış kullanabilirsiniz. Bu bağlamda bütçenize göre benim size tavsiye edebileceğim orta segment diyebileceğimiz kamış “ Kudos Light Style 225cm 1 - 7 gram atarlı lrf kamışı “ olur. Fiyat olarak 230 Tl bir fiyata sahiptir ama daha uyguna da bulunabilir. Aynı zaman da kamışa uygun makineniz olması gereklidir. Makine olarak da okuma ceymar cxt 10 lrf makinesini tavsiye ederim. Kamış alacaksanız mecbur makine de almanız şart eğer elinizde yoksa. Bu ikisi sizin bütçenizi 50 tl olarak aşar. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Çepni

Kayıtlı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
2
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
Spinning

İtibar Puanı:

@Çepni, öncelik ile lrf ile av yöntemi bahsettiğiniz bölgelerde çok rahatlık ile kullanılabileceğiniz, yapacağınız avlardan aşırı keyif alacağınız bir yöntem. Genellik ile ben ve bir kaç forum üyemiz de aynı bölgelerde av yapmaktayız. Ayrıca yapılan avlara dair raporlara Marmara Bölgesi av raporları kısmını inceleyerek lrf ile avlanan balıkları görebilirsiniz. İçinizden gelen ses sizi en doğru yere yönlendirmiş bence :) Bol vaktinizin de olması boş olan vakitlerinizde lrf avlarından çok keyif almanızı sağlayacaktır. Lrf yöntemine yeni başlayacağınız için ileri seviye kamışlar önermek yanlış olur, öncelik ile maliyeti düşük öğrenme ve alışma amaçlı kamış kullanabilirsiniz. Bu bağlamda bütçenize göre benim size tavsiye edebileceğim orta segment diyebileceğimiz kamış “ Kudos Light Style 225cm 1 - 7 gram atarlı lrf kamışı “ olur. Fiyat olarak 230 Tl bir fiyata sahiptir ama daha uyguna da bulunabilir. Aynı zaman da kamışa uygun makineniz olması gereklidir. Makine olarak da okuma ceymar cxt 10 lrf makinesini tavsiye ederim. Kamış alacaksanız mecbur makine de almanız şart eğer elinizde yoksa. Bu ikisi sizin bütçenizi 50 tl olarak aşar. Umarım açıklayıcı olmuştur.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim, piyasa araştırması yapıp nasıl temin edeceğimi araştıracağım. Fotoğrafını paylaştığım olta hakkında ne düşünüyorsunuz, onu nasıl değerlendirebilirim?

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
96
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Tavsiyeniz için teşekkür ederim, piyasa araştırması yapıp nasıl temin edeceğimi araştıracağım. Fotoğrafını paylaştığım olta hakkında ne düşünüyorsunuz, onu nasıl değerlendirebilirim?
Yemli olarak avlanırken kullanabilirsiniz. Örneğin ; izmarit, mezgit, sazan vs gibi yemli avlarda yada şamandıralı istavrit avlarında 2. bir olta olarak değerlendirebilirsiniz.

Çepni

Kayıtlı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
2
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
Spinning

İtibar Puanı:

Yemli olarak avlanırken kullanabilirsiniz. Örneğin ; izmarit, mezgit, sazan vs gibi yemli avlarda yada şamandıralı istavrit avlarında 2. bir olta olarak değerlendirebilirsiniz.
Çok teşekkür ediyorum tavsiyeleriniz için.

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
96
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Çok teşekkür ediyorum tavsiyeleriniz için.
Rica ederiz. Her türlü konuda bilgimiz dahilinde yardımcı oluruz. Bizim fikir sahibi olmadığımız konularda da daha tecrübeli arkadaşlarımız yardımcı olacaktır.