Bilgi Yakala Bırak Balık Avı Nedir ? Önemi Nedir ? Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
121
Mesajlar
781
Tepkime puanı
645
Puanları
88
Yaş
32
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Yakala Bırak Balık Avı Nedir ?

Amatör balık avcılığına gönül vermiş bizler, isteriz ki her saniyemizi balıkta geçirelim. Fakat bu pekte mümkün olmamakta bu yüzdendir ki en ufak fırsatta bile 1 - 2 atış yapmak için dahi olsa deniz kıyısına ineriz. Bu bizim gibi insanlar için bir terapidir. Balık avlarken hayatın zorlukları kafamızdan uçup gider. Sırf o balığın oltamıza takılıp bize heyecan yaşatması için saatlerce olta sakladığımız da olur. Yakala bırak balık avı herkesin bildiği üzere yakaladığımız balığı zarar vermeden geri salma şeklinde gerçekleştirilir. Ben ve bir çok amatör balıkçı arkadaşımızın' da sadece o hazzı yaşamak için gerçekleştirdiğimiz bir av stili diyebiliriz.

Aklımıza, balık avının maliyeti oldukça yüksek iken ve "Yakala ve Bırak" balık avı yöntemi, balık yeme zevkinden feragat etmek demekken, bu yöntem neden amatör balık avcıları tarafından benimsensin, şekline bir soru takılabilir.

Bu sorunun cevaplarından bir tanesi, belirli limitlere kolay bir şekilde ulaşmakta olan amatör balıkçılar için yapılan avın uzaması ve daha fazla keyif alması olarak cevaplanabilir. İkinci olarak ise balık avında son basamağa gelmiş sportmen balık avcısının, balık avına daha çok kaçmaya çalışma ve yaşama şansı veren yaklaşıma yöneldiği, avcılığın gelişim adımlarında olduğu gibi, kazanılan tecrübeler ve deneyimler ile "limitleri öldürmek yerine, öldürmeyi limitlemek" ilgisi duyacağı bilinen bir gerçektir.

Yakala Bırak Balık Avının Önemi Nedir ?

Yakala bırak balık avı
genel olarak bakarsak oldukça önemli bir yer teşkil eder aslında. Bulunduğumuz dönemde ufacık balıkları kovalarına atanların bir hayli çok olduğunu düşünür isek, balık popülasyonunun çoğalması, balıkların yumurta dökerek çoğalabilmesi için son derece önemlidir. Tabi bu bizlerin bu şekilde davranması ile olacak bir şey olmasa da, insanları bu yönde avlanmaya yöneltecek, limit altı balıkları almalarına engel olacak bir adım olacağına inanıyorum. Belki de sizden esinlenerek bir çok amatör balıkçı fikriyatını değiştirecektir. Ama bazı insanlar da var ki ne yapsanız ne anlatsanız fayda etmez.

Yakala Bırak Balık Avında Nelere Dikkat etmeliyiz ?

Yakala bırak balık avı
son derece nezaket gerektirmektedir. Yakala bırak şeklinde av yaparken oltanıza takılan balığın canının daha fazla yanmaması için elimizden geleni yapmamız gereklidir. Tabi bazen istenmeyen durumlar da olabilmekte. Bu istenmeyen durumların önüne geçmek için önlemleri bizlerin alması gerekir. İğne seçimimiz kesinlikle ile çember iğne olmalıdır. Bu sayede iğnenin balığın gırtlağında kalmasını yüksek oranda önlemiş oluruz. Aynı zaman da canlı yem yerine yapay yemler kullanılmalıdır. Öncelik ile kullanacağımız iğne buna uygun seçilmelidir. Oltamıza takılmış olan balığın da bir can taşıdığını düşünerek, kıyıya çekerken çırpınmasına fazla müsade etmememiz ve en kısa sürede su’ dan çıkarmamı gerekmekte, bunun dışında balığı kıyıya aldıktan sonra hızlı bir şekilde ama zarar vermeden en kısa süre de suya iade etmemiz bu yöntemde önemlidir. Aşağıda muhteşem bir yakala bırak videosunu izlemeniz için ekliyorum. Umarım tüm amatör balıkçı dostlarımıza şevk verir.


Vicdanı ile avlanan herkese rastgele.

Sizlerde bu avlanma yöntemi hakkında ki fikirlerinizi bizler ile paylaşabilirsiniz.
 

İrfan ÇELİK

Moderator
Balık Hobim Mod
Forum Üyesi
Katılım
15 Tem 2019
Konular
20
Mesajlar
332
Tepkime puanı
340
Puanları
58
Bakiye
30₺
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Tuzla
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Çok güzel bir noktaya değinmişsin @Hasan Akyuz, aslında bir tablo olsa da balıkların üreme dönemlerini, yumurtlama dönemlerini gösteren. Paylaşsak da balık sever kardeşlerimiz ve bizler için bilgi kaynağı olsa.
 

Bu Konuyu İnceleyen Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)