Bilgi Turna ( Oklama ) Balığı Hakkında Genel Bilgiler

Turna ( Oklama ) Balığı Hakkında Genel Bilgiler

turna fish.jpg

Turna ( Oklama ) Balığı Hakkında Genel Bilgiler

Turna ( oklama ), namı diğer canavar balığımıza genel bir bakış atalım. Turna ( oklama ), Esocidae familyasına ait bir tür ve cinsi esox olarak adlandırılmış bir türdür. Fakat türü çeşitli bölgelere göre değişiklik göstermektedir. En çok bilinen türleri şu şekildedir ; İri Turna ( E.masquinongy ), Avrupa turna balığı ( E.lucius ), kırmızı yüzgeç turna ( E.americanus )' dur. İngiliz dilinde ise pike olarak adlandırılmaktadır.

Bir tatlı su balığı olan turna ( oklama ) balığının kafası ( ağzı ) ördek gagasını oldukça andırmaktadır. Kafası üstten basık, vücudu ise yanlardan kafasına denk gelecek şekilde basıktır. Ağzında bir jileti andıran bolca köpek dişi bulunmaktadır. Şayet dikkat etmezseniz size imzasını bırakabilir. Turna balığının vücudu sık ve ince pullar ile kaplıdır. Genç turna balıklarının rengi yeşil iken, olgunlaştıkça yeşil renkten sarı ve kahverengiye dönerler. Yüzgeç kısımlarında koyu renkte lekeler mevcuttur. Dişi turna balıkları 1,5 metre, erkek turna balıkları ise 1 metre boylara kadar erişebilirler. Ağırlıkları 20 kg ile 30 kilograma kadar çıkabilmektedir anca ülkemizde bu ağırlığa erişmiş bir turna yakalamak sizi ana haber bültenlerine otomatik olarak çıkarır. Turna ( oklama ) için bulunduğu bölgenin kralıdır demek yanlış olmaz. Bu balık olduğu bölgede canlı ayırt etmeksizin ne varsa saldıran, etçil ve bir hayli yırtıcı olduğundan tam bir canavardır. Turna ( oklama ) balığı henüz daha 1 aylık iken bulunduğu ortamdaki diğer balıklara saldırmaya başlar ve bu yüzden de tam bir predatör' dır. Genel olarak kurbağa, balık, kuş, yengeç gibi her türlü canlı bu balığın hedefindedir. Sıcaklığı 5 derece ile 30 derece aralığında, su bitkisinin yoğun olduğu yerlerde bulunurlar. Ülkemizde bir çok göl ve nehir' de bulunurlar. Bu balıkların ömürleri ise ortalama olarak 20 ile 25 yıl arasıdır.

Turna balığı yerinden fazla hareket etmeyen bir balıktır. Yapılan araştırmalarda bulundukları bölgede günde max. 200 ile 250 metre arasında yol kat ettikleri tespit edilmiştir. Özellikle yumurtlama zamanı, yani ilkbahar aylarında su sıcaklığının 3 ile 8 derece olduğu sığ, sazlık, ot dolu bölgelere yumurta bırakır ve bulundukları yerden asla ayrılmazlar. Sazlık ve güvenli bölgeleri tercih ederek yumurta döktükten 2 - 3 ay sonra bile bu bölgeden ayrılmazlar. Saldırgan bir karaktere sahip olan bu canavar, sadece bu yumurtlama döneminde diğer balıklara saldırmaz. Turna ( oklama ) balığı bulunduğu bölgede yaşayan diğer balıkların çoğalabilme' sini engeller bu yüzden de büyük bir tehdittir. Oldukça saldırgan bir yapıya sahip olduğundan turna balığının bulunmadığı yapay göllere bu balık bırakılmamalıdır.


Turna ( Oklama ) Balığı Nerede Bulunur ?

Şayet turna avı yapacaksanız yer seçimini iyi yapmanız sizin başarılı ve bir o kadar da keyifli bir av geçirmenize olanak sağlayacaktır. Özellikle güneşin tepede olduğu zamanlarda büyük yada küçük gölge oluşturan ağaç altları gibi alanların taranması gerekmektedir. Çünkü turna güneşin tepede olduğu anlarda gölgede bekleyen ve hareket etmeyen bir balıktır. Turna genel olarak sığ, sazlık bölgelerde kıyı kesimlerde bulunan ağaçların kök diplerinde, taşlık alanlarda, otluk alanların içinde ve kenarlarında takılan bir balıktır. Bunun nedeni ise menüsünde olan balık, kurbağa gibi canlıların kıyı kesimlerde bu tarz yerlerde bolca bulunmasıdır. Tabi bu durum balığın havyarlı olduğu dönemler, kış ve yaz aylarında suyun sıcaklığına göre değişim göstermektedir. Kışın derinlere inen turna yaz aylarında ise yüzeye yakın gezmektedir bu tamamen suyun sıcaklığı ile alakalı bir durumdur. Ama genel olarak turna arıyorsanız bu balığı bulacağınız en verimli olacak yerler bahsettiğimiz yapıya sahip olan bölgelerdir.


Turna Avı Teknikleri, Turna Nasıl Avlanır ? Tıkla
 

Hasan Akyüz

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
Balık Hobim Üyesi
Katılım
6 Tem 2020
Konular
53
Mesajlar
216
Çözümler
5
Tepki puanı
120
Puanları
43
Yaş
32
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal

İtibar Puanı:

Tam turna avı arefesinde kısa ve net bilgiler. Teşekkürler...
Uzun uzun yazmaya kalksak bitmez kısa bir ön bilgilendirme her zaman iyidir :) akla takılan yada sormak istediğiniz şeyleri yazıda da belirttiğim gibi ilgili başlıklarda konu açarak sorabilirsiniz. 👍
 

Saltuk Buğra Akıncı

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Katılım
24 Tem 2020
Konular
1
Mesajlar
22
Tepki puanı
22
Puanları
3
Yaş
39

İtibar Puanı:

Elimdeki slikonlar bunlar. Umarım yeterli olur. En ideal hali hangi hali acaba? Hepsini modifiye edeyimmi?
 

Ekli dosyalar

  • 20200813_175524.jpg
    20200813_175524.jpg
    466.3 KB · Görüntüleme: 7

Hasan Akyüz

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
Balık Hobim Üyesi
Katılım
6 Tem 2020
Konular
53
Mesajlar
216
Çözümler
5
Tepki puanı
120
Puanları
43
Yaş
32
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal

İtibar Puanı:

Elimdeki slikonlar bunlar. Umarım yeterli olur. En ideal hali hangi hali acaba? Hepsini modifiye edeyimmi?
Turna avında bizde diğer silikonlar ile bu silikonları kullanıyoruz. İş yapan silikonlar ek bir hırsız iğne eklemek balığın kaçmaması açısından daha iyi tabi. Geçen yaptığım avda hırsız iğnem olmadığından dolayı mesela turna kullandığım " firetiger " renkli silikonun kuyruk kısmında gayet güzel kesikler bıraktı bana :)
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar