Bilgi Turna ( Oklama ) Avı Teknikleri, Turna Nasıl Avlanır ?

Turna ( Oklama ) Avı Teknikleri, Turna Nasıl Avlanır ?


turna bh avı.jpg
Turna ( Oklama ) Avı Teknikleri, Turna Nasıl Avlanır ?

Her şeyden önce avını yapacağınız balığı iyi tanımak ve yaşam alanlarını iyice bilmek gerekmektedir. Turna hakkında genel bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Turna ( oklama ) balığı genel olarak iki şekilde avlanır ;

1 - Yemli Avcılık ( canlı yada ölü yem )
2 - At çek Avcılığı

Bu iki yöntemden en çok tercih ediline at çek usulü yapılan av şeklidir.

Canlı Yem Kullanarak Yapılan Turna Avı

Canlı yem kullanarak yapılan turna avı
yöntemini iki ana başlık altında ele alalım bunlardan bir tanesi şamandıra bağlı olta ile yapılan avcılık' dır. Şamandıra bağlı olta ile yapılan avcılık yemli turna avında en sık kullanılan yöntemdir. Diğer bir yöntem ise barikat sistemi ile yapılan avcılık' dır.

a ) Şamandıra Bağlı Olta ile : Bu av yönteminde kullanılan canlı yem turnanın fark edebileceği şekilde düzgün olarak takıma bağlanmalıdır. Av sahasının dibi temiz ve minimum 4 metre maximum ise 8 - 10 metre derinliğe sahip olması yeterlidir. Bu tarz yapılan avda genel olarak iki adet canlı yem kullanılır bunlardan bir tanesi dipten 1 metre yukarıda, diğeri ise 3 metre yukarıda konumlandırılmalıdır. Diğer yandan tek bir canlı yem kullanımı' da uygundur. Esasen bende tek bir adet yem kullanımını daha uygun buluyorum. Şamandıra seçimi çok büyük olmamalıdır. Küçük yada orta boy konik fıçı şeklindeki şamandıralar oldukça uygundur. Sağdaki görselde yemli takım görselini görebilirsiniz.

b ) Barikat Sistemi ile : Bu yöntem pek kullanılmadığından barikat sistemi hakkında olta takımları ve çeşitleri bölümünde hazırlanışı hakkında detaylı bir bilgi yakında paylaşacağım.


At Çek Yöntemi ile Yapılan Turna Avı

En sık kullanılan av yöntemidir. Özellikle turna gibi avcı balıkların avında çok büyük keyif yaşatan bir yöntem olduğundan biz amatör balıkçıların sıklıkla kullandığı bir yöntemdir. At çek turna avında yaparken burada ki en temel husus lider kullanımıdır. Turna oldukça hırçın ve güçlü bir balık olduğu kadar ağzında bulunan köpek dişleri sayesinde haddinden fazlada yırtıcı bir balıktır. Şayet turna avında lider kullanım tercihiniz misina' dan yana ise minimum 0,30 maximum 0,60 lider kullanılmalıdır. Fakat bu bile bir risk oluşturduğundan çelik tel kullanımı turna avında en iyi seçenektir. Bunun nedeni turnanın ağzında bulunan testereler' dır. Misina lider kullanımı av esnasında turnanın bu dişleri sayesinde misinanın kesilmesine neden olacaktır. Ama misina kullanımı yapıyor iseniz sonucun bu olacağını bilin. Çelik tel kullanımın da 30 cm boy idealdir. Piyasada uygun fiyatlara çelik tel temin edebilirsiniz. Ek olarak şunu da belirteyim kıyıdan yapılan ava nazaran bot yada tekneden yapılan av daha verimlidir. Bot veya tekneden yaptığınız atışlar ile her kıyı köşedeki sazlık, otluk alanı tarama imkanınız olduğundan haliyle av veriminiz de artacaktır. Turna avı lrf (Light Rock Fishing ) ve spin ile yapılabilir fakat genel olarak spin takımları kullanılmaktadır ve sert kamışlar tercih edilmektedir. Sert kamışların tercih edilmesinde ki en önemli faktör turna otluk sazlık alana girdiğinde o bölgeden sert kamış ile balığı çıkarmak yumuşak kamışlara göre daha kolaydır. Bu tercihler kişiden kişiye değiştiğinden dolayı kamış, makine vs konular hakkında burada bir yazı yazmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Her hangi bir sorunuz olur ise ilgili bölümde konu açarak sorularınıza yanıt alabilirsiniz.


At Çek Turna Avında Yem Seçimi

At çek turna avında binlerce çeşit sahte, silikon, kaşık mevcuttur. Bu tür ürünleri seçerken av sahanıza göre tercihler yapmalısınız. Sığ bir bölgede avlanıyorsanız kaşık, silikon, jig gibi sahteler yerine 20 yada 30 cm den gelen sahteler yada su üstü sahteler tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Şayet av sahanız derin bir bölge ise derin dalar sahteler, kaşık, jig ve silikon kullanımı daha uygun olacaktır. Kullanacağını sahtelerin renk seçimleri, av yapacağınız gün havanın durumuna göre seçilerek kullanılması av verimi açısından oldukça önemlidir. Şayet hava kapalı ise yeşil, sarı, kırmızı, kırmızı beyaz karışık, turuncu gibi cırtlak renkleri tercih etmelisiniz. Hava açık ise naturel renkler denenebilir. Sahtelere ilişkin bir kaç örnek görseli aşağıda görebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz. Kaşık kullanımı ile ilgili olarak şunu söyleyeyim ama hava kapalı ise kaşık kullanmayın. Kapalı havalarda kaşıklar pek çalışmıyor nedense. Ek olarak sahte, kaşık, silikon yada jig kullanıyorsanız seri sarım yerine orta hızda sahtelerinizi yüzdürmelisiniz. Turna avcı bir balık olmasına rağmen attığınız sahte yada silikonları takip edip saldıran bir balık değildir. Sahte balığınız yada silikon' unuz aksiyon almaya başladığında turnanın menziline girmiş ise o zaman peşine takılacaktır, fakat aksiyonu kestiğiniz anda çoğu zaman peşini bırakıp dönüp gidecektir. Burada sahteyi iyi yüzdürmek çok önemlidir arada ufak jerkler atarak ilgisini tamamen çekmeyi başarıp sahteye atlamasını sağlayabilirsiniz.
turna silikonları.jpg turna kaşıkları.jpg sahteler bh.jpg sahteye saldıran turna.jpg
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar