Bilgilendirme Turna Balığı Nedir Özellikleri ve Av Teknikleri

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
95
Mesajlar
517
Tepkime puanı
383
Puanları
58
Yaş
31
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Turna Balığı Nedir ? Davranış ve Özellikleri

Tatlı sularımızda yaşamakta olan turna balığının kafa ( ağız ) yapısı ördek gagasında olduğu gibi üst kısımdan basık, vücut kısmı ise kafasına dik gelecek şekilde yan kısımlarından basıktır. Bol miktarda köpek dişine sahip olan turna balığı, yırtıcı bir balıktır. Turna balığı daha henüz 1 aylık iken yaşadığı ortam da ne kadar canlı var ise hepsine saldıran bir balıktır. Bu balık, yengeç, kurbağa, ördek yavrusu, suya konan her türlü kuş türü gibi canlılar ile beslenir. Turna balığı bol su bitkisi bulunan 5 - 30 derece sıcaklığa sahip temiz sularda yaşarlar. Özellikle Türkiye’nin kuzeyinde, ırmakların iç Anadolu bölgesine düşen kesimlerinde bulunurlar. Ülkemiz de birçok yapay göl mevcuttur ve bu balık bu yapay göllere salınmaması gereken bir türdür.

44

Bunun nedeni ise saldırgan özellikleri göz önüne alındığında, o yapay gölde bulun diğer balık türlerinin çoğalmasına engel olacağı ve bir süre sonra kendinden başka balık türü kalmayacağı içindir. Vücut yapısı olarak ince, sık pullar ile kaplı olmasının yanı sıra, genç turna balıklarının renkleri yeşil, olgunluğa ulaşmış olanların renkleri ise sarı ve kahverengiye dönmektedir. Turna balığının yüzgeç kısımlarında lekeler bulunur. Erkek turna balıkları 1 metre boya kadar ulaşabilirken, dişi turna balıkları ise, 1,5 metre boya kadar ulaşabilmektedirler. U balıklar 20 ile 30 kilogram ağırlıklara kadar ulaşabilirler. Ancak ülkemizde bu ağırlıklarda ve boylarda nadir görüldüğünden, bu boy ve ağırlığa ulaşmış bir turna balığı tuttuğunuz da, haber bültenlerinde sizi görmemiz garantidir.

43

Ortalama ömürleri 20 ile 25 yıl kadardır. Yerli balıklarımızdan olan turna balığı, sabittir ve yer değiştirmez, öyle ki yumurtlama zamanı dahi göç etmez. Yumurtalarını ilkbahar aylarında, otlu, sığ ve su sıcaklığının 3 ile 8 derece olduğu bölgelere gündüz saatlerinde bırakırlar. Normal zamanlarda bulunduğu ortamda terör estiren turna balığı, yumurtlama zamanında adeta süt dökmüş kediye döner ve diğer balık türlerine saldırmaz.

Turna Balığı Av Teknikleri

Eğer turna balığı avlamaya karar vermiş ve bu ava uygun meranız mevcut ise aşağıda ki 3 yöntemden size uygun olanını uygulayarak av yapabilirsiniz. Peki nedir bu yöntemler?

1 - At - Çek Yöntemi ile Avcılık

Turna, saldırgan bir balık olduğundan dolayı, genel olarak At - Çek olarak tabir edilen yöntem kullanılmaktadır. Turna gezerek avlanan bir balık değildir, aksine yuvasında avını bekler ve avını gördükten sonra takip ederek saldırıya geçer. Bu yüzden At - Çek avında sahtelerimizi kamışın ucunu aşağıya doğru indirdikten sonra, yavaş ve düz sarım şeklinde yüzdürmek başarılı av yapmamızda önemlidir. Amatör balıkçılıkta benim de avını yapmaktan en çok keyif aldığım balıktır. Oltanıza yapıştığı anda 3. Dünya savaşına hazır olmanız gerekmektedir. Çünkü turna balığı, enerji ile dolu tam bir savaşçıdır, kolay pes etmez. Turna, yukarı bahsettiğim üzere avını görerek saldırmasının dışında, titreşimleri hisseden bir balık olmasından dolayı sahte kullanımında, balığın dikkatini çekecek parlak, hareketli veya her iki özelliği barındıran birçok sahte tercih edebilirsiniz. Örnek verecek olursak; kaşıklar, su üstü sahteler, döner kaşıklar, dalarlı sahteler, çeşitli silikonlar örnek gösterilebilir.

45

2 - Canlı Yem İle Avcılığı

Büyük boylarda turna avlamak isteyenlerin genellik ile tercih ettiği av yöntemidir. Şayet yeminiz canlı ise sığ kesimlerde, yeminiz cansız ( ölü ) ise, derin bölgelerde av yapılmalıdır. Kullanacağınız yemler tuzlu ve tatlı su balıkları olabilir. Fakat genellikle tercih edilmekte olan doğal yem tatlı su gümüş balığıdır.

A ) Şamandıralı Canlı Yem Takımı ile Avcılık

Yem turna balığının farkedeceği şekilde hazırlanmalı ve balığa sunulmalıdır, ne kadar kaliteli hizmet o kadar müşteri şamandıralı takım İle avcılık için, 4 - 8 metre arası, dibi temiz ve berrak derinlikler uygundur. Peki canlı Yem kullanılarak yapılan turna avı için takım nasıl hazırlanır ? Takımın hazırlanışına ilişkin yazıma buradan ulaşabilirsiniz.


3 - Barikat ( Paragat, Parakete, Baragadi ) İle Avcılık

Canlı yem veya ölü yem ile yapılan turna avlarında kullanılmakta olan bir av yöntemidir. Barikat yöntemi hakkında ki yazımıza Buradan ulaşabilirsiniz.