Bilgi Serpme Ağ Nedir ve Nasıl Atılır ?

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
121
Mesajlar
781
Tepkime puanı
645
Puanları
88
Yaş
32
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Serpme Ağ Nedir?

Serpme ağ
, balığın üstten kapatılarak yakalanmasına olanak tanıyan bir av aracıdır. Genel olarak sığ ve iç sularda kullanıma uygundur. Genellik ile alabalık ve sazan gibi balık avlarında kullanılır ancak sığ deniz sularında sürüler halinde dolaşmakta olan istavrit ve benzeri gibi balıkların avlanmasında da kullanılabilmektedir. Serpme ağlar 4 ile 5 kg ağırlığında, 4 m çapında ve 14 ile 15 metrekare olacak şekilde el ile örülen balık avlama araçlarından bir tanesidir.

Bu ağlar çeşitli şekillerde örüldüğü gibi arzuya göre istenilen renklerde de örülebilirler.


serpme ağ.jpg

Serpme Ağ Nasıl Atılır ?

İlk etapta ağ üzerinde bulunan kurşunların olduğu kısım 1 metre olacak şekilde serbest bırakılır. Daha sonra geri kalan ağ boşta olan ele sarılır. Salık bir durumda olan ağın yaklaşık olarak 5 ile 10 cm kadar kısmı ters çevrilerek boşta olan ağı sardığımız elimizin avuç içine eklenir. Sonra ise kıvırmış olduğumuz ağın kurşun olan kısmını ağız yardımı ile yukarıya doğru kaldırıyoruz. Daha sonra ön kısımda kalan boşluktan başlayarak ağın yarısını avuç içimize koyduğumuz kısma değil diğer elimizin üzerinden kolumuza alıyoruz.

Ağzımız ile tutmuş olduğumuz kısmın ana ipini sağ el başparmağımız ile tutuyoruz. Bu aşamada ağı ağzımız ile tutmayı sürdürüyoruz. Ağı atmak istediğimiz alana doğru ağı savurduktan sonra tüm ağı serbest bırakıyoruz.

Ağı düzgün bir şekilde attıktan sonra serpmenin dibe batmasını bekliyoruz. Atmış olduğumuz serpmenin tamamen dibe kadar çökmesini beklemeniz önemlidir. Aksi halde ağ içerisine girmiş olabilecek balığa kaçış şansı vermiş oluyorsunuz. Ağ dibe çöktükten sonra ise ağımızı yavaş yavaş çekiyoruz.
 

İrfan ÇELİK

Moderator
Balık Hobim Mod
Forum Üyesi
Katılım
15 Tem 2019
Konular
20
Mesajlar
332
Tepkime puanı
340
Puanları
58
Bakiye
30₺
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Tuzla
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Beğendim ama fikren tor, serpme gibi cisimlerle avlanmayı doğru bulmuyorum. Kıyı kesimlerde bile olsa dip yapısını bozduğu için ve de yavrulara kaçış şansı tanımadığı için karşıyım bu tekniğe.

Göç zamanlarında özellikle dönüş yolu üzerinde kullanılabilir, ama dip yapısına dikkat etmek gerekli bence.
 

Bu Konuyu İnceleyen Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)