Olta Makinelerinin Bakımı Nasıl Yapılır ?

Herkese Selamlar;

Olta makinelerinin bakımını yapmak oldukça önemlidir. Bakımı yapılmayan makinelerde atış esnasında ipin makineden çıkışında bir düşüş olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca her av sonrası makineye sarılı olan ip deniz suyunda ki tuza maruz kalacağından ve bu tuzun da makine üzerine yapışacağından öncelik ile her av sonrası ilk iş olarak makine üzerine sarılı olan ip misina tuzlu sudan arındırılmalıdır.

İp Misina Tuzlu Sudan Nasıl Arındırılır ?

Avımızı bitirdik ve makinemize sarılı olan ipimizi temizleyeceğiz. İşe öncelikle kalmamızı sonuna kadar sıkmak ile başlıyoruz. Kalamamızı sonuna kadar sıkmaz isek yıkama esnasında kalama kısmının arasından makine içerisine su akma ihtimali olabilmektedir. Bunu engellemek için işleme başlamadan önce kalama ayarını sıkın. Yıkama esnasında rahat dönmesi için bir tık açık bırakabilirsiniz. Yada direkt makineyi sağa sola çevirerekte yapabilirsiniz tamamen size kalmış. Daha sonra musluğu hafif şekilde açın ve kalama bölgesi aşağı bakacak şekilde ipin sarılı olduğu bölgeyi hafif akan suyun altına getirin, eliniz ile makineyi çevirerek ipi kuru bölgesi kalmayacak şekilde yıkayın. İpi temizleme esnasında makinenin arka kısmına da suyun gitmemesine özen gösterin. Eğer ipi tuzdan arındırmazsanız, ip üzerinde bulunan tuz atış esnasında ipin sarılı olduğu yuvanın üst kısmını zaman ile deforme edecektir. İpi yıkama işlemi bittikten sonra, aynı şekilde roller kısmını da suyun altına tutarak parmağınız ile çevirin ve tuzdan arındırın. Misinamızı ve roller kısmını tuzdan arındırdıktan sonra atış esnasında ipten çıkan tuzlu su makine üzerine sürekli sıçrar, bunun içinde elimizi suda ıslatarak makine üzerine püskürtme şeklinde makine üzerini yıkayabilirsiniz.

Olta Makinesi Yağlama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Bu konu da ben kendi kullandığım Shimano Soare CI4 + C2000 SSPG üzerinden anlatım yapmaya çalışacağım. Yağmama işlemini ben genel olarak ortalama ayda bir defa yapmaktayım. Yağmala yaparken makineyi kesinlikle sökmüyorum. Öncelikle makinemin kolunu çıkarıyorum ve hareket kısımlarının aralarına bir damla yağ dökerek, yağı kolu çevirerek yediriyorum ve kolu yerine takıyorum. Daha sonra kalama kısmını sökerek, mekanizmanın olduğu bölgeye bir damla yağ döküp makineyi 15 - 20 saniye kadar çevirip yağın dişlilere ulaşmasını sağlıyorum. Son olarak da roller kısmına bir damla yağ döktükten sonra bildiğiniz lastik ile rolleri çevirerek yağı yayıyorum. Makine bakım işlemi bu kadar basit. Basit bir şekilde kendimce anlatmaya çalıştım. Eksik gedik affola.

ip misinanızı temizleme işlemini her avdan sonra, yağlama işlemini ayda bir kere yapmanız makinenizin uzun yıllar ilk günkü gibi performans vermesini sağlayacaktır. Temizlik bu yüzden çok önemli.

Sizde yöntemlerinizi ve eklemek istediklerinizi bu başlık altında ekleyebilirsiniz.

Konuya ilişkin bir video hazırlayıp tatil dönüşü, bu konuya ekleyeceğim daha iyi anlaşılması açısından.

Herkese Rastgele ;

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar