Bilgi Olta Kamış Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır ?

Olta Kamış Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır ?

Herkese Selamlar ;

Oltamızı temizlemek ve bakımını yapmak, olta kamışınızın ömrünü uzatan, rutin olarak yapılması gereken bir işlemdir. Av esnasında tuzlu su ile temas eden oltamızın, aşındırıcı detaylarının mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Her av sonrasında yapacağınız olta kamışı temizliği sayesinde bir sonraki avlarınızda da oltanızın verimi ilk günkü gibi olacağı gibi kullanım ömrüde uzayacaktır. Tuzlu su ile temas eden oltamızı temizlerken öncelik ile halka kenarları ve delikleri ıslak mendil ile iyice temizlenmelidir. Direkt su altına tutup yıkasanız dahi halka birleşim yerleri tam olarak temizlenmemektedir. Bu yüzden önce halka dipleri ve içleri ıslak mendil ile iyice temizlendikten sonra, su altında yıkanıp, kuruladıktan sonra, bir sonraki ava kadar kılıfına yerleştirin.

Temizliği yapılmayan olta kamışlarında ipin halkalardan geçerken oluşturduğu sürtünmeyi atış ve sarım esnasında rahatlıkla fark edebilirsiniz. Bu durum zaman içerisinde kullandığınız ipinize de zarar verecektir.

Aynı zaman da bulabilirseniz, kamış halkalarını yağlamak için kullanılan özel yağlar mevcut. Fakat ülkemizde yok yada ben henüz bulamadım. Japonya da hali hazırda satılmakta olan ürünlerdir.

İyi forumlar;
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar