Bilgi LRF ( Light Rock Fishing ) Nedir? LRF Yönteminde Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

js-lrf-flatties-3-750x425.jpg


LRF ( Light Rock Fishing ) Nedir? LRF Yönteminde Kullanılan Malzemeler Nelerdir?


Light Rock Fishing ( Hafif Kaya Balıkçılığı )

Hafif Kaya Balıkçılığı (LRF)
, denizlerimizde bulunan mini türleri yakalamak için çok küçük kancalar ve cazibeler kullanarak yapılan bir balıkçılık tarzıdır. Bunun yanında bu av yöntemi ile her türlü balık yakalanabilmektedir. LRF Japonya'da balıkçıların neden odağın her zaman en büyük balıkları yakalamaya çalışmak olduğunu sorgulamaya başlaması ile ve kıyılarda bol miktarda bulunan daha küçük türleri yakalamaya odaklanan bir balıkçılık yöntemini hayata geçirmeleri ile ortaya çıkmıştır. LRF ( Hafif Kaya Balıkçılığı ) ülkemize bir güneş gibi doğmuştur. Bazı büyük türler Dünya sularında gittikçe azalırken, bu balıkçılık yönteminin Dünya' ya yayılması pekte uzun sürmemiştir. Bugün LRF, Dünya olta balıkçılığı pazarının hızla büyüyen bir koludur ve inanılmaz sayıda amatör balıkçı bu yöntem ile bir hayli yakından ilgilenmektedir. Balık avı esnasında yaşattığı keyiften bahsetmeye gerek yok tabi :)

LRF yönteminde küçük ağırlıklar ile son derece hafif ve hassas kamışlar kullanılır. LRF kamışları ile kullanılacak en uygun ağırlıklar 7 gramdan (¼ ) fazla olmayan ağırlıklar ve bir gram yada daha az bir ağırlık kullanımı bu yöntem için en uygunudur. Her ne kadar 0 - 7 gram aralıkları LRF yöntemi için en ideal aralık olsa da, benim için en uygun max atar aralığı 0- 12, 0-18 gram aralıklarıdır. Bu atar aralıkları kişilerin bu yöntemi kullanış amaçlarına göre değişiklik göstermektedir tabi. LRF ( Light Rock Fishing ) yöntemi tamamen kıyıya yakın sığ suda yaşayan küçük balıkları hedefleyen bir av yöntemi olmasına rağmen, ülkemizde biz bu işi uç noktalarda yaşamak için her türlü avda başarı ile kullanıyoruz. LRF, aslında daha geleneksel olarak bir plaj / kaya balıkçılığı için kullanılan bir sistemdir, ancak LRF çoğu dünya ülkesinde ve özellikle bizim ülkemizde kilo üstü balıkların avında dahi başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Özellik ile ülkemizde oldukça yaygınlaşmış, tam anlamıyla bir şehir balıkçılığıdır. LRF yöntemi ile av yapanlara genelde şöyle denir; " ya lrf' nin zamanı yaz ayları onun dışında yapılmaz " bunu neye göre dediklerini hiç anlamış değilim açıkcası keza ben yaz, kış lrf ile avlanan biriyim. LRF ile ne tür avlar yaptığımı LRF Sevdam sayfasından inceleyebilir ve fikir edinebilirsiniz.


9017957023794.jpg indir.jpg lrf-yontemi1.jpg Fish-Bait-Fishing-HD-Wallpaper-1024x640.jpg

Light Rock Fishing ( Hafif Kaya Balıkçılığı ) yöntemi ülkemizden bahsetmek gerekirse genellikle hepimizin akşam sahil kenarına inip yaptığı bir av yöntemi olunca hedefte belli oluyor net olarak. Genelde istavrit, eşkina, izmarit, isparoz, iskorpit vs. gibi balıkların avında silikon yemler ve bu yemleri taktığımız jig head olarak tabir edilen zokalar kullanmaktayız. Her ne kadar silikon kullanımı yaygın olsa da maket balık, kaşık, jig gibi yapay yemlerde kullanılmaktadır. Özellikle ben silikon pek kullanmıyorum genel olarak jig kullanmayı tercih ediyorum. Bu yöntemde kullandığımız malzemeler genel olarak micro malzemeler olunca doğru malzemeyi bulmakta bazen zor olabiliyor. Genel olarak baktığımızda balık avı sırasında kullanılan malzeme jig head + silikon kombini olarak göze çarpıyor.


LRF ( Light Rock Fishing ) Yönteminde Makine, Kamış ve İp Seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar ; makine ve kamış ağırlığı birbirine uyumlu olmalıdır, şayet buna dikkat etmez iseniz oldukça dengesiz bir takım hazırlamış olur ve av esnasında pek keyif alamazsınız. Ne kadar hafif kamış ve makine tercihi yaparsanız bence o kadar iyi. Diğer yandan kullanacağınız ip misina' da buna göre olmalıdır. Dikkat ederseniz makine ve kamışların üzerinde pe değerleri verilmiştir. Bu değerlere göre ip seçimi yapmanız daha verimli olacaktır. Bana göre en uygun ip kalınlığı 0.06 mm olan ip misinalar'dır. Bu şekilde doğru ve uyumlu yapılan bir makine,kamış ve ip tercihi av sırasında oluşacak bir çok sorununda önünü kesmiş olacaktır. Makine seçimi kullandığınız kamışa göre değişiklik gösterir. Ama genel olarak ifade etmek gerekir ise 500 ile 2000 arası makineler bu yöntemde kullanıma uygundur. Kamışlarda boy olarak max 240 atar aralığında ve max 0 - 12, 0 - 18 gr atarı olan kamışlar bu av yöntemi için uygundur. Fakat LRF yöntemi ile hedefinizde ki balıklar sadece taş balıkları, istavrit gibi balıklar ise 0-7, 0 - 10 gram atar aralıkları daha uygun olacaktır. Tabi bunlar lrf yönteminde temel olarak herkesin önerdiği şeyler. Aslında bence kamış boyu 240 civarı olan lrf kamışları avlarda daha avantaj sağlayacaktır. Örn : Eşkina avlıyorsunuz elinizde 210 cm bir kamış var ve önünüzde de çok güzel bir kayalık alan var elinizde ki 210 cm boyu olan kamış ile silikonu oradan aşağı doğru kıyıda olduğunuzdan dolayı sabit tutamazsınız fakat 240 cm boyunda bir kamış ile bunu yapabilirsiniz buda size oldukça büyük bir avantaj sağlar bunun yanında atışlarda mesafe olarak da bir fark olacaktır. Tabi herkesin tercihi farklı olabilir.


Kısa ve öz olması açısından konuyu çok uzatma gereği duymadım. Umarım yeni başlayacak arkadaşlara yararlı olur.


Herkese Rastgele ;

İyi Forumlar.
 

B737air

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Katılım
3 Eyl 2020
Konular
1
Mesajlar
30
Tepki puanı
21
Puanları
8
Yaş
27
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Üsküdar

İtibar Puanı:

Lrf ile palamut, lüfer alınır mı?
 

Hasan Akyüz

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
Balık Hobim Üyesi
Katılım
6 Tem 2020
Konular
53
Mesajlar
213
Çözümler
5
Tepki puanı
115
Puanları
43
Yaş
32
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal

İtibar Puanı:

Romancı

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Tem 2020
Konular
0
Mesajlar
21
Tepki puanı
19
Puanları
3
Yaş
46
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Tuzla

İtibar Puanı:

LRF ile ne alınır sorusuna en kısa cevap şudur arkadaşlar,

Suda olan her şey alınır.

Balık, ot, böcek, kabuklu, yengeç, yosun... her şey. Bilakis tarafımdan tecrübe edilmiş ve edilmektedir.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar