LRF Kamış Seçimi Hakkında

Hobi.balık

Yeni Balıkçı
Forum Üyesi
Konular
1
Bakiye
0₺
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
Spinning

İtibar Puanı:

Selam arkadaşlar ben de spinden lrf ye geçmek istiyorum. Makina olarak okuma Alaris 20 aldım. Kamış olarak Daiwa Crossfire New Spin 234cm 2-10gr veya Daiwa Ninja 224cm 2-12gr düşünüyorum. Kamış konusunda fikirlerinizi ve önerilerinizi söylerseniz sevinirim.

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Konular
121
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Selam arkadaşlar ben de spinden lrf ye geçmek istiyorum. Makina olarak okuma Alaris 20 aldım. Kamış olarak Daiwa Crossfire New Spin 234cm 2-10gr veya Daiwa Ninja 224cm 2-12gr düşünüyorum. Kamış konusunda fikirlerinizi ve önerilerinizi söylerseniz sevinirim.
Kamış konusunda ne tür av şekilleri yapacaksınız bu önemli. Sadece silikon mu yoksa silikon, maket ve jig kullanımı yapacaksınız. Şayet hepsini bir arada kullanacaksanız 2-10 yada 2-12 uygundur sizin için yok sadece silikon kullanımı yapacaksanız 0 - 8 atarlı bir kamış daha uygun olacaktır.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

@Hobi.balık daha doğrusu lrf kamışı alacaksanız yukarı da bahsettiklerimin yanında diğer bir unsur kişinin ne istediğini iyi bilmesi gerekir. Mesela ben kamış seçimi yaparken özellikle solid uçlu max 10 gr atarlı kamışları tercih ediyorum, çünkü ben silikon, maket ve jig yemlerin tamamını kullanıyorum. Solid uçlu kamış tercih etmemin sebebi de hissiyat ve aksiyonunun daha iyi olması ve solid uç yapısından dolayı atışlarda daha iyi verim sağlaması. Siz kendi tercihleriniz doğrultusunda bir tercih yaparsanız bu sizin için daha verimli olacaktır. Biz de elimizden geldiğince yardımcı oluruz tabi :)

Şayet yukarı bahsettiğiniz kamışlar arasında bir tercih yapacaksanız benim tercihim Daiwa Crossfire New Spin 234cm 2-10gr olan model olurdu. Bu kamışı tercih etmem de ki neden sadece boyunun diğer kamıştan daha uzun olması ve solid tip yapıya sahip olması. Bu size atışlarda biraz daha mesafe sağlar.

Daiwa Crossfire New Spin 234cm 2-10gr Solid tip bir yapıya sahip bir kamış ve Alaris 20 ile uyumlu olacağı kanaatindeyim.

Son düzenleme:

Hobi.balık

Yeni Balıkçı
Forum Üyesi
Konular
1
Bakiye
0₺
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
Spinning

İtibar Puanı:

light Spin kamış konusunda başka alternatiflerde oluşmaya başladı. Daiwa legalis RF 1-12gr 244cm, Fujin Boreas 1-15gr 230cm ve Savage gear Finezze Lure 250 cm L 3-16gr . Bu üç kamıştan birine karar vermek istiyorum. Öneriniz ve tavsiyeniz nedir.

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Konular
121
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

light Spin kamış konusunda başka alternatiflerde oluşmaya başladı. Daiwa legalis RF 1-12gr 244cm, Fujin Boreas 1-15gr 230cm ve Savage gear Finezze Lure 250 cm L 3-16gr . Bu üç kamıştan birine karar vermek istiyorum. Öneriniz ve tavsiyeniz nedir.
Fujin boreas 5 para etmez bir kamıştır benim gözüm de reklamlarına aldanmayın tamamen pazarlama tutuş yönünden rezalet bir kamış daiwa ise güzel ve kullanışlı bir kamıştır ikisi arasında kaldıysanız tercihiniz daiwadan yana olmalı.

akifkaradagg

Yeni Balıkçı
Forum Üyesi
Konular
2
Bakiye
5₺
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Pendik
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Sevgili balıkhobim sakinleri şöyle bir set yapmak istiyorum sizinde yorumlarınızı almak isterim.
Wily nash 1- 10 kamış
okuma aria 20 makina
Wily 4 kat ip misina 0,06
leader FC 0,18mm sufix

Bu set ile ağırlıklı olarak silikon ile arada ufak gramazlı jigler ile av yapacağım sizce bu set kullanım amacıma uygun mudur değerli tavsiye eleştiri ve yorumlarınızı bekliyorum sağlcakla kalın .

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Konular
121
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Sevgili balıkhobim sakinleri şöyle bir set yapmak istiyorum sizinde yorumlarınızı almak isterim.
Wily nash 1- 10 kamış
okuma aria 20 makina
leader FC 0,18mm sufix

Bu set ile ağırlıklı olarak silikon ile arada ufak gramazlı jigler ile av yapacağım sizce bu set kullanım amacıma uygun mudur değerli tavsiye eleştiri ve yorumlarınızı bekliyorum sağlcakla kalın .
Ağırlıklı olarak silikon kullanacaksanız 0-7 gram aralığı daha uygun olacaktır

akifkaradagg

Yeni Balıkçı
Forum Üyesi
Konular
2
Bakiye
5₺
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Pendik
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Ağırlıklı olarak silikon kullanacaksanız 0-7 gram aralığı daha uygun olacaktır
Peki ip misina cidden çok etki eder mi yani ip misina olmadan erimi verimi çok etkiler mi açıkçası fc misina yi lider yapmaya uğraşmak istemiyorum

Mert Çağlar

Yeni Balıkçı
Forum Üyesi
Konular
2
Bakiye
5₺
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Wily nash 1- 10 kamış
okuma aria 20 makina
leader FC 0,18mm sufix

Bu kamışı 1000’lik makina ile ben kullanıyorum, Genel olarak silikon, jighead ve micro jig hissiyatından memnunum. Fakat tek kötü yanı yedek parçası yok. İstediğinizde de gelmiyor. Mesela benim kamışın üst parça kırılmıştı. 6 ay temin edemediler. Ben tamir edip kullandım. Sonra distribütör ana mağazaya gittim. Depodan bir parça bulup, ufak tamiratla bana sattılar. Düşük fiyata verdiler sağolsunlar fakat yeni parçayı bir türlü getiremediler.

akifkaradagg

Yeni Balıkçı
Forum Üyesi
Konular
2
Bakiye
5₺
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Pendik
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Teşekkürler
Bu kamışı 1000’lik makina ile ben kullanıyorum, Genel olarak silikon, jighead ve micro jig hissiyatından memnunum. Fakat tek kötü yanı yedek parçası yok. İstediğinizde de gelmiyor. Mesela benim kamışın üst parça kırılmıştı. 6 ay temin edemediler. Ben tamir edip kullandım. Sonra distribütör ana mağazaya gittim. Depodan bir parça bulup, ufak tamiratla bana sattılar. Düşük fiyata verdiler sağolsunlar fakat yeni parçayı bir türlü getiremediler.
değerli bilgiler için teşekkürler

İrfan ÇELİK

Moderator
Balık Hobim Mod
Forum Üyesi
Konular
20
Bakiye
30₺
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Tuzla
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

@Hobi.balık arkadaşım, @Hasan Akyuz kardeşim detayları anlatmış, ufak bir ekleme yapmak istiyorum.

Kamış disiplini ne olursa olsun özellikle LRF için dikkat etmeniz gereken teknik şu olmalıdır. Atar değerleri arasında ne kadar fark varsa hassasiyet o kadar azalıyor. Yani 2 10 atarlı kamışın hassasiyetini 5 20 atarlı kamışta alamazsınız. Hatta 2 12 atarlı kamışta bile fark etmektedir. İlk sayı sıfıra yaklaştıkça hassasiyet de ayrıca artıyor. Yani 0 8 gr atarlı kamış daha hassastır.

Yeni başlayanlara tavsiyem 2 10 veya 2 12 gr atarlı LRF kamışlar ile başlamaları. Çünkü acemiliği ve alışma sürecini bence en iyi bu atarlı kamışlarla atlakmak iyi deneyim kazandırıyor.
İlk kamışım 2 12 gr atarlıydı ve hala kullanıyorum. Şimdiki 0 8 gr atarlı.

Bu Konuyu İnceleyen Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)