Bilgi LRF İle Uzağa Atış Nasıl Yaparız ?

Hasan Akyüz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Moderatör
Editör
Premium
Kullanıcı
Katılım
6 Tem 2020
Konular
67
Mesajlar
302
Çözümler
7
Tepki puanı
221
BH Yaşı
4 Ay 26 Gün
Puanları
43
Yaş
32

Reputation:

LRF İle Uzağa Atış Nasıl Yaparız ?

Herkese Selamlar ;

Light Rock Fishing ( LRF ) ile av yapan bir çok amatör balıkçı dostumuzun istediği ilk şey erimdir. LRF ile balık avı yaparken her türden balığın oltamıza yapışacağını biliriz. Özellik ile lüfer gibi balıkların avını yapıyor isek mesafe şarttır. Peki Light Rock Fishing yöntemi ile balık avı yapıyorsak mesafe nasıl elde edebiliriz. Bu sorunun yanıtı belli doğru ve kaliteli malzeme kullanmak. Kendi tecrübemi aktarmam gerekir ise bende her balığı lrf ile avlamaktayım ve başka bir av tekniği asla kullanmamaktayım. Lrf ile lüfer avına başladığım zamanlarda gördüm ki kullandığım ip ve sahteler mesafe konusunda pek iyi değil. Bu yüzden işe ilk önce kullandığım ipi hemen değiştirmekle başladım. İp kullanımında 0.06mm en idealidir, tabi daha düşük çapta iplerde mevcut olmakla birlikte bu tür ipler mesafeyi arttıracaktır fakat kopma sorunları yaşamak kaçınılmazdır. Bu yüzden ip kalınlığı 0.06mm en idealidir. Sadece istavrit avı yapıyorsanız daha düşük çaptaki ipleri tercih edebilirsiniz. Daha sonra transfer sistemleri iyi olan kaliteli sahtelere yöneldim ki, geçen sene test ettiğim bir sahte rekorlar kırdı. Önerdiğim bir çok kişi de memnun kaldı. Yani kısacası lrf ile balık avı yapıyor ve mesafe istiyorsanız, kaliteli ekipman ve malzeme kullanmak zorundasınız. Kamış boyu 2.23 - 2.40 arası daha uygundur. Lrf yönteminde kamışlar L ( light ) kamışlar olduğundan sert M yada ML kamışlara göre mesafe daha düşük olacaktır. Peki bunun için ne yapmamız lazım ? Kamışı seçerken L bir kamış olsa dahi atıştan sonra kamış ucunun üst düzey bir hızda toparlandığı bir kamış tercih etmeniz lazım. Bende verim aldığım kamışlar olmasına rağmen daha iyi mesafe için kamışımı yeniledim. Bu tür kamışlar piyasa da mevcut fakat maliyeti yüksek kamışlardır. Lrf yönteminde ip kullanımına ilişkin önerebileceğim tek ip stroft Gtp Type e 0.06mm’ dir. Üzerine ip tanımam. İp ne kadar ince olur ise mesafe artacaktır, fakat bu sefer de sağlam bir balık bindiğinde kopma gibi sorunlar yaşanacaktır. O yüzden min 0.06mm max 0.07mm eftta onayı olan ipleri tercih etmelisiniz. Atış şekli de mesafeyi etkileyen diğer bir unsurdur. Atış yaparken kamışı savurduğunuz da kamış ucu omuz hizanızın bir tık üstüne geldiği esnada ( 90 derecelik bir açıya geldiğinde ) ipi saldığınız da attığınız yapay yem daha iyi gidecektir. Bunun dışında makine de kullandığınız kamış ile uyumlu olmalıdır. Makine seçiminde sığ kafa yapısına sahip makine seçimi, atış esnasında ipin makineden daha rahat ayrılmasını sağlayacağından tercih bu yönde olmalıdır. Bunun nedeni sığ kafa yapısına sahip makinaların üst ağzı biraz bombelidir, bu yüzden de sürtünme olmadan ip akarak çıkar. Yani lrf yönteminde mesafe istiyor iseniz olayın kısa açıklaması ; mesafe = para.

Mesafe elde edebilmek için yukarıda bahsettiğim gibi kaliteli malzeme şart. Kamış, ip, sahte seçimleriniz iyi olmalı. Özellikle sahte konusunda dikkat etmeniz gerekmekte. Transfer sistemi iyi olduğunu gördüğünüz bir sahtenin yine aynı transfer sistemine sahip farklı bir modeli sizi yanıltabilir. Buna bir örnek vermem gerekir ise ; zipbaits fakıe dog mesafe olarak çok iyi iken, aynı sisteme sahip zipbaits rigge 90F aynı performansı vermemekte.

Bunlara ek olarak önemli olan ve mesafeyi etkileyen diğer bir unsur, ip ve kamış bakımıdır arkadaşlar. İpinizi ve olta kamışınızı her av sonrasında temizlemeye özen gösterin.

Olayın kısa özeti budur arkadaşlar.
 

Kaje

Defne Yaprağı
Kullanıcı
Katılım
21 Eki 2020
Konular
8
Mesajlar
50
Tepki puanı
50
BH Yaşı
1 Ay 8 Gün
Puanları
18
Yaş
28

Reputation:

Oldukça bilgilendirici güzel bir yazı olmuş. Dikkatle okudum. Paylaşımınız İçin teşekkürler hocam. Faydalı bir konu.
 

Gökhan SAYAN

Defne Yaprağı
Kullanıcı
Katılım
23 Tem 2020
Konular
0
Mesajlar
9
Tepki puanı
5
BH Yaşı
4 Ay 8 Gün
Puanları
3
Yaş
33

Reputation:

Paylaşım için teşekkürler. Yeni paylaşımlarınızın takipçisiyim.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar