Bilgilendirme Light Rock Fishing ( LRF ) Nedir ? LRF Yönteminde Kullanılan Malzemeler ve Ekipmanlar

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Light Rock Fishing ( LRF ) Nedir ?

LRF yöntemi, japonların kendi ülkelerinde kıyı balıkçılığının nerede ise bitmesi üzerine, yine kafalarını çalıştırarak balina tutarmış gibi mücadele zevkini istavrit avlarında yaşamak için geliştirdikleri ve planladıkları gibi de olan bir yöntemdir. Light Rock Fishing avcılığı ülkemizde son bir kaç yıldır var olan ve hızla artmakta olan bir av tekniğidir. Benim gibi bu işten haz almak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntem olan lrf yöntemi benim tabirim ile " mini big game " balık avcılığıdır. 0 - 10 gram atar aralığında hassas kamışlar, 500 - 1000 arası makineler, incecik ipler ve değişik sahte ve silikonlar kullanılarak gerçekleştirilen bir av yöntemidir. Bunun yanında insanı yormayan bir yöntem olması nedeni ile sabaha kadar at çek yapabilirsiniz. 10 gramlık sahte ve jigleri spin ile atılan mesafelere gayet rahat bir şekilde atabilmekte' siniz tabi bu kullandığınız kamışa göre değişir ben 2 - 10 gram atar değerine sahip bir kamış ile oldukça verim almaktayım.

Kısaca Light Rock Fishing ( LRF ) hafif ve ince takımlar ile yapılan her türlü balığı yakalama imkanı sunan ve av esnasında size muazzam bir keyif yaşatan bir yöntemdir.

100

LRF Yönteminde Kullanılan Malzeme ve Ekipmanlar

Bu yöntemde kullanılan malzeme ve ekipmanlar oldukça geniştir. LRF takımının oluşturulmasında ilk unsurlar; kamış, makine, ip misina' dır.

LRF Yönteminde Kullanılan Kamışlar

Light Rock Fishing ( LRF )
yönteminde kullanılan kamışlar son derece hassas, hafif, düşük atar aralıklarına sahip kamışlardır. Eğer LRF avlarınız sadece silikona yönelik ise tercih etmeniz gereken atar aralığı 0 ile başlayan atar değerlerine sahip kamışlar olmalıdır. Örneğin, 0 - 7 gram gibi. Bu tarz bir kamış tercih etmemiz de ki neden 0.9 gram gibi hafif jig head kullanımına da uygun olmasıdır. Kalitesine göre farklılık gösteren kamışlarda mevcuttur. Örneğin; Shimano diaflash bx serisi 2 - 10 gram atarlı bir kamış ile 0.9 gramlık bir jig head’ ide rahatlıkla kullanabilmekte' siniz. Şayet avda hem silikon hemde jig ve sahte balık kullanacaksanız sizin için en uygun kamış atar aralığı 2 - 10 gram’ dır. Bir diğer hususta kamışların aksiyon tarzlarıdır. Kamışlar uç kısımlarımdan veya gövdeden esneme yaparlar. Tabular ve solid olarak ikiye ayrılmaktadırlar. Solid uca sahip olan kamışlar yumuşak ve hassastırlar, titreşimleri uç kısımda hissettirirler. Bu kamışlar silikon ile yapacağınız avlar için oldukça uygundur. Tabular uçlu kamışlar ise sert aksiyona sahip ve esnekliği solid uçlu kamışlara göre daha azdır. Bu tür kamışlar titreşimleri bileğinizde hissettirir. Kendi kullanımınıza ve alışkanlığınıza göre aksiyon tarzına sahip kamışlar tercih edebilirsiniz. Uzunluk olarak piyasa da 1.60 dan 2.40 cm kadar olan boyutlarda kamışlar mevcut olup ideal kamış boyu 2.10’ dur.

101

LRF Yönteminde Kullanılan Makineler

Light Rock Fishing
yönteminde makine konusunda ilk iki etgen kamış ile uyumlu olması, yani dengeli olması diğer etken ise makinenin ağırlığıdır. LRF sistemi için ideal makine ağırlığı maximum 200 gramdır. Şayet daha ağır bir makine kullanır iseniz bu, hem dengeyi hemde atışlarınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Drag gücüne gelirsek, av esnasında ne tür bir balık ile karşılaşacağımızı bilemediğimizden dolayı genel kullanımda drag gücü 3 kilogram olan makineler tercih edilmektedir. LRF makineleri genellik ile 500 - 1000’ lik makinelerden oluşur, ama 2000 lik makinelerde kullanıma uygundur. Makine konusunda diğer bir husus sarım kapasitedir. Bir Lrf makinesi için bir turda ki en ideal sarım kapasitesi 57 cm ile 65 cm arasıdır. Buna ek olarak düşük devirli makineler 5.1, 5.2, 5.3 gibi her zaman bizler için avantajdır. Bunun nedeni kısaca yemin suda daha fazla kalarak avcılığı arttırmasıdır. Diğer bir husus ise kalama ayarıdır, makine alacağınız zaman önde bulunan kalama kısmının hassasiyetini kontrol etmenizde fayda var. Bu tür hassas kalama ayarına sahip makineler ile misina ve kamış üzerine binen yükü makine vasıtasıyla dengelemiş oluruz.

102

Misina Kullanımı

Lrf yönteminde misina tercihiniz, örgü ip misinalar olmalıdır, bunun nedenleri; sus tutmaması, ip ile yapılan atışların daha iyi mesafelere ulaşması ve ayrıca iplerin gergin oluşu esnemeyi engeller bu sayede en ufak titreşimi bile hissetmenize olanak tanır. Örgü ip kullanımında benim tavsiyem 0.06 ile 0.08 arası kullanmanızdır. Örgü ip olarak tereddüt etmeden kullanabileceğiniz ve benim de tavsiye edeceğim ip; effta onaylı stroft gtp E 0.06 örgü ip misina' dır.

103

Jig Head Kullanımı

Eğer LRF yönteminde yeni iseniz size tavsiyem bulabildiğiniz en ucuz jig headleri temin etmeniz olacaktır. Bunun nedeni yeni başlayan biri olarak inanın bir çok jig headinizi kayalara takarak kaybedeceksiniz. İlk etapta uygun fiyatlı jig headler kullanmanız mali açıdan sizin yararınıza olacaktır. İlerleyen süreçte deneyim kazandıkça kaliteli jig head kullanmaya başlayabilirsiniz. Jig head tercih ederken iğne boyu ve kaliteside oldukça önemlidir, bunun yanı sıra mafsallı jig headleri kullanmanızı tavsiye ederim. Dip yapısını, kaya yapısını bilmediğiniz meralarda merayı keşfetmek adına her zaman en ucuz jig headleriniz ile ava başlayın. İğne numaralarına gelir isek, genellik ile kullanılan iğneler 8 - 10 numara iğnelerdir. Mafsallı kullanmanızı neden önerdiğimi buradan anlamışsınızdır, mafsallı jig headlerin iğnelerini değiştirmek çok kolay olduğu için bir çok jig head almaktan ise yapacağınız ava göre iğne değişimi yapmanız bence daha mantıklı. Jig head seçimlerinde genellik ile kamış atar aralığına göre seçimler yapılır. Bulunduğunuz avlağın durumuna göre 1.5 ile 0.09 gram aralıkları uygundur fakat rüzgar ve akıntı var ise bu ağırlıklar 4 - 5 grama kadar çıkmakta. Ayrıca kullanacağınız iğnelerin arkasında tırnaklar olması taktığınız silikon yemlerin kaymasını engelleyeceği için önemlidir.

105 106 107

Light Rock Fishing ( LRF ) Yönteminde Kullanılan Suni Yemler

LRF avlarında çeşitli yemler kullanılmaktadır ve bu alan inanılmaz bir şekilde geniştir yani yok yok :) genel olarak sıralamak gerekir ise bunlar ;

* Kokulu silikonlar
* Kokusuz silikonlar
* Kaşıklar türevleri ve jigler
* maket balıklar olarak sıralayabiliriz. Yapacağınız ava göre yem seçimi veya silikon seçimi yapabilirsiniz. Aşağıda ki video' da silikon ile yaptığım zargana avı silikon ile avlanmaya örnek verilebilir.

108 109 110

Sahte yemler ve silikonlar hakkında detaya girmiyorum arkadaşlar çünkü konu çok uzun ve geniş merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz.

Herkese Rastgele.

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

263

Dişli sezonuna hazırız ? kendo haryu 8 gr, ve fujin zigzag 10 gr kendini bir çok kez kanıtlamış yeni oyuncaklarım. Bakalım bu sezon neler olucak.

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Shimano stratic cı4+ 1000 fb birazda bu arkadaş ile oynuyalım. Soarenin 2019 serisini almayı planlıyordum ama zaten kullanmış olduğum soareden farklı bir makine kullanma arzusu stratic almaya yöneltti beni, bakalım soare kadar memnun kalıcak mıyız :)

271

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Tatlı su Levreği ( Perch ) avında kullanacağım yeni oyuncaklar ?

277

276

romanci

Kayıtlı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
9
İlçeniz
Tuzla
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Benden size ucuz yolu bir tüyo.

Marketlerde satılan solucan jelibonlar var. Özellikle tatlı suda müthiş işe yarıyorlar. 2 sene evvel bir arkadaşım silikon bulamayınca alıp denedi. Güzel sazan almıştı.

Bende geçen hafta denizde lrf ile denedim. İğneye oturması çok güzel. Asla kaymıyor. İnce kesitli olması önemli, aldığınız jelibonlar kalınsa ortadan ikiye yarın. Elinizle çekiştirseniz bile uzadığı halde kopmuyorlar. Toplamda 20 atış yaptım, 4 kere vuruş aldım, balık alamadım. Jelibonda en ufak bir deforme göremedim. Hatta tuzlu sudan çıktıkça fosforluymuş gibi ışıl ışıl görüntüsü vardı.

Nihayetinde şekerli besin olduğundan suda çözünecektir. Ama denemekte fayda var, Zaten paketi 3 tl civarı, içinden ortalama 20 tane falan çıkıyor. :D :D

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Benden size ucuz yolu bir tüyo.

Marketlerde satılan solucan jelibonlar var. Özellikle tatlı suda müthiş işe yarıyorlar. 2 sene evvel bir arkadaşım silikon bulamayınca alıp denedi. Güzel sazan almıştı.

Bende geçen hafta denizde lrf ile denedim. İğneye oturması çok güzel. Asla kaymıyor. İnce kesitli olması önemli, aldığınız jelibonlar kalınsa ortadan ikiye yarın. Elinizle çekiştirseniz bile uzadığı halde kopmuyorlar. Toplamda 20 atış yaptım, 4 kere vuruş aldım, balık alamadım. Jelibonda en ufak bir deforme göremedim. Hatta tuzlu sudan çıktıkça fosforluymuş gibi ışıl ışıl görüntüsü vardı.

Nihayetinde şekerli besin olduğundan suda çözünecektir. Ama denemekte fayda var, Zaten paketi 3 tl civarı, içinden ortalama 20 tane falan çıkıyor. :D :D
Tatlı suda jelibon çalışıyor abi evet, özellikle perch avında.

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Almasaydım içimde kalacaktı kesin, 1 adet mevcut iken bende olsun diyerekten, Shimano Soare CI4+ C2000 SSPG 2019 modelini getirtiyorum. Canavar gelsin bakalım ? 3 Ekim’de elimde hayırlısı ile.

293

Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
3
İliniz
Mersin
İlçeniz
Mersin
Av Bölgesi
Akdeniz
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Almasaydım içimde kalacaktı kesin, 1 adet mevcut iken bende olsun diyerekten, Shimano Soare CI4+ C2000 SSPG 2019 modelini getirtiyorum. Canavar gelsin bakalım ? 3 Ekim’de elimde hayırlısı ile.

Ekli dosyayı görüntüle 293
Hayırlı olsun güle güle kullanın.

Ben de yeni 18 soare BB c2000 sspg aldım. Daha deneyemedim, inşallah memnun kalırız.

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Hayırlı olsun güle güle kullanın.

Ben de yeni 18 soare BB c2000 sspg aldım. Daha deneyemedim, inşallah memnun kalırız.
Sizde hayırlı olsun, trofeleri bol olur inşallah. Soare' den çok memnun kalacağınıza hiç şüphem yok 8 ay kadar kullandım bende almış olduğunuz Shimano Soare BB C2000 modelini LRF için tek makine bence.

Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
3
İliniz
Mersin
İlçeniz
Mersin
Av Bölgesi
Akdeniz
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Hazır yeni kayıt olmuşken bir soru sorayım.

NIKKO DAPPY ISOME 100MM silikonlar hakkında bilginiz var mı? Tam almak üzere iken bir yorumda zamanla kap içinde eridiği söylenmiş, bu yorumdan sonra vazgeçtim.

Niye Nikko diye soracak olursanız, Youtube videolarda Japon Lrf'cilerin Nikko benzeri uzun, esnek, yumuşak silikon kullandıklarını ve verim aldıklarını gördüm. Şunu da belirteyim çoğunlukla horse makarel yani istavrit odaklı avlanıyorlar.

Sizin kullandığınız uzun ve bu özelliklerde farklı marka silikonlar varsa öğrenmek isterim.

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Hazır yeni kayıt olmuşken bir soru sorayım.

NIKKO DAPPY ISOME 100MM silikonlar hakkında bilginiz var mı? Tam almak üzere iken bir yorumda zamanla kap içinde eridiği söylenmiş, bu yorumdan sonra vazgeçtim.

Niye Nikko diye soracak olursanız, Youtube videolarda Japon Lrf'cilerin Nikko benzeri uzun, esnek, yumuşak silikon kullandıklarını ve verim aldıklarını gördüm. Şunu da belirteyim çoğunlukla horse makarel yani istavrit odaklı avlanıyorlar.

Sizin kullandığınız uzun ve bu özelliklerde farklı marka silikonlar varsa öğrenmek isterim.
Öncelik ile şunu belirteyim istavrit üzerine yoğunluk ile avlanıyorsanız NIKKO DAPPY ISOME 100MM veya başka silikonlar aramanıza gerek yok. Neden derseniz sadece istavirt avında kullanmak için bir silikona bu fiyatları vermeye gerek olmadığı düşünüyorum. Keza bu fiyata alacağınız 6 gramlık bir blublue ve diğer çeşitli jigler ile bile oldukça iyi av yapabilirsiniz. Ama ben silikon kullanmak istiyorum diyorsanız istavrit avında size tavsiyem maliyeti ve performansı açısından Kendo LRF Karides Kokulu 5cm Lrf Silikonu almanız olur. Fiyat olarak 11 TL bir fiyata sahiptir.

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Ek olarak ben silikon kullanımında İsome MArukyu' dan başka silikon tercih etmiyorum pek.

Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
3
İliniz
Mersin
İlçeniz
Mersin
Av Bölgesi
Akdeniz
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Ek olarak ben silikon kullanımında İsome MArukyu' dan başka silikon tercih etmiyorum pek.
Anladığım kadarıyla jig ağırlıklı avlanmayı tercih ediyorsunuz.

Avlanma, ekipman tercihlerimiz birbirine benziyor. Sizin deneyiminiz benden fazla, onun için size bir soru daha sormama izin verin.

Major Craft Crostage Crx-732aji 0,6-10 mu Shimano Diaflash Bx 213 cm 1-7 gr mı? Sipariş verme noktasındayım.

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Anladığım kadarıyla jig ağırlıklı avlanmayı tercih ediyorsunuz.

Avlanma, ekipman tercihlerimiz birbirine benziyor. Sizin deneyiminiz benden fazla, onun için size bir soru daha sormama izin verin.

Major Craft Crostage Crx-732aji 0,6-10 mu Shimano Diaflash Bx 213 cm 1-7 gr mı? Sipariş verme noktasındayım.
Estağfurullah, iki kamışı' da kullandım hatta şu anda shimano diaflash bx 2-10 gr kullanmaktayım. İki kamışta oldukça güzel kamış kesinlik ile tavsiye ederim cihan abi. Ama burada sorulması gereken soru sen ne yönde av yapacaksın sadece silikon mu yoksa silikon, jig ve maket balık kullanımı' da yapacak mısın. Şayet silikon harici jig ve maket balık' da kullanacaksan tavsiyem Major Craft Crostage Crx-732aji 0,6-10 olur. Shimano Diaflash Bx 213 cm 1-7 gr jig ve maket için atarı bence yeterli değil aslında yeterli 7 gram jigler de mevcut ama ben tercih etmem şahsen jig ve maket balık' ta kullanılacak ise 0-10 gram atar aralığında kamış tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
3
İliniz
Mersin
İlçeniz
Mersin
Av Bölgesi
Akdeniz
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Estağfurullah, iki kamışı' da kullandım hatta şu anda shimano diaflash bx 2-10 gr kullanmaktayım. İki kamışta oldukça güzel kamış kesinlik ile tavsiye ederim cihan abi. Ama burada sorulması gereken soru sen ne yönde av yapacaksın sadece silikon mu yoksa silikon, jig ve maket balık kullanımı' da yapacak mısın. Şayet silikon harici jig ve maket balık' da kullanacaksan tavsiyem Major Craft Crostage Crx-732aji 0,6-10 olur. Shimano Diaflash Bx 213 cm 1-7 gr jig ve maket için atarı bence yeterli değil aslında yeterli 7 gram jigler de mevcut ama ben tercih etmem şahsen jig ve maket balık' ta kullanılacak ise 0-10 gram atar aralığında kamış tercih etmek daha mantıklı olacaktır.
Ben sorumun cevabını aldım Major Craft Crostage Crx-732aji 0,6-10 alacağız anlaşılan, teşekkür ederim Hasan bey.

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Ben sorumun cevabını aldım Major Craft Crostage Crx-732aji 0,6-10 alacağız anlaşılan, teşekkür ederim Hasan bey.
Rica ederim Cihan abi, her konuda seve seve yardımcı oluruz. Yardımcı olabildiysem ne mutlu :)

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Shimano Soare CI4+2019 C2000 SSPG Rusya' da şantiyemize ulaştı. 3 Ekimde' de benim elime geçmiş olacak :) Yeni canavar ile yeni heyecanlar.

Ekli dosyalar

• 152.8 KB Görüntüleme: 4
  • 204.3 KB Görüntüleme: 5
  • 138.8 KB Görüntüleme: 5
  • 156.5 KB Görüntüleme: 5

ERSAN.NET

Kayıtlı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
4
İlçeniz
Yumurtalık