Bilgi Lider Misina Nedir ve Neden Kullanılır ?

0flymm 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
Balık Hobim Üyesi
Konular
42
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal

İtibar Puanı:

Herkese Selamlar ;

Bu konuda sizlere lider misina kullanımından kısaca bahsetmek istedim. Bilenler mutlaka vardır fakat çevremde ve instagram hesabımdan gelen soruları gördüğümde çoğu arkadaşımın, büyüklerimin konu hakkında ki bilgisinin, konuyu yanlış bilenlerden edindiği yanlış bilgilerden ibaret olduğunu gördüm ve kısaca yazmak istedim. Umarım fayda sağlar.

RD67417-01.jpg

Lider Misina Nedir ve Neden Kullanılır ?

Öncelik ile “ lider misina kullanımı balık avı esnasında av verimini arttırır “ olayını kim nereden çıkardı bilmiyorum ama öyle bir şey yok orası net. Bu görünmezlik olayı insan gözü İçin geçerli olabilir fakat balıklar için böyle bir durum söz konusu değildir ve bilimsel olarak da henüz kanıtlanamamıştır.

Lider Misina şu amaçlar ile kullanılır.

1 -
Kayalık bir bölgede avlanıyorsanız, ipin kayalara sürtünerek deforme olmasını ve kopmasını engellemek amacı ile kullanılır. Kullandığınız lider misinaların sürtünmeye karşı dirençleri çok yüksektir bu yüzden kayalara sürtündüğünde en üst katman zarar görse dahi, altında ki diğer katmanlar hala sağlam kalacaktır. Kumluk bir bölgede avlanıyorsanız zaten lider yapmanıza gerek yok.

2 - İpin çeker kuvvetini arttırmak için kullanılır. Bir lider düğümü attığınız da ipin çekeri %80 %90 civarına iner bu pek sorun olacak bir durum değildir tabi ama ipin çeker değerinden biraz yukarıda yada ipin çeker değerine yakın bir lider kullandığınız da, yaptığınız lider düğümünden kaynaklı kaybı engellemiş olur, hatta ipin çekerinin üstünde bir lider kullanır iseniz çekeri biraz daha arttırmış olursunuz.

3 - Su üstü sahtelere walk the dog ( wtd ) aksiyonu verirken özellikle genelde yaşanır yada sahte ve jig yemlere jerk atarken olabilir dikkat ettiyseniz bazen misina kancalara dolaşır, şayet lider kullanmıyorsanız bu kancalar ipe dolaşacağından, iğnelerden her hangi biri ipe saplanacağından ipte deformasyon oluşacaktır. O yüzden sürekli lider yapmak iyidir. Sürekli yapın.

Basit bir ifade ile lider düğümü ipi korumak ve kullanılan ipin ve liderin orantısına göre çekeri bir tık daha arttırmak İçin kullanılır.

Umarım bilgilendirici bir konu olmuştur.

Herkese Rastgele.

0flymm 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
Balık Hobim Üyesi
Konular
42
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal

İtibar Puanı:

Kumluk bölgede lider kullanmanın bir espirisi yok, av verimi etkileme olayı tamamen kulaktan dolma bu zamana kadar gelen bir olay. Lider ipi korumak İçin uygulanan bir olay. Ama tabi herkesin görüşüne saygı duymak gerek :) Yine de lider kullanmak iyidir, sürekli kullanılmalı, ben her avdan sonra değiştirip tekrar bağlıyorum.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)