Kurşun Arkası Kullanımı Hakkında

yangela

Kayıtlı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
2
İlçeniz
Pendik
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
Surf Casting

İtibar Puanı:

Selamlar,bi konuyu kafamda tam netleştiremedim yardımcı olursanız sevinirim.
Bu surf kamışlarla kurşun arkası kaşık atma olayı boğaza özel bir durum mu?
Şöyle ki, ben bunu boğazda gördüğüm için ve spin oltam olmadığı için ,bir tatilde gittiğim memleketim Bandırmada da aynı sistemi uyguladım.40gr'lık bir kurşun arkasına kaşık takarak attım ve Sarıkanat aldım.
Bu şansa alınmış bir balık mı oldu yani ? Normalde sadece kaşık mı atılması gerekiyor?

ColorTR

Kayıtlı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
0
İlçeniz
Pendik
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Şöyle ki, ben bunu boğazda gördüğüm için ve spin oltam olmadığı için ,bir tatilde gittiğim memleketim Bandırmada da aynı sistemi uyguladım.40gr'lık bir kurşun arkasına kaşık takarak attım ve Sarıkanat aldım.
Bu şansa alınmış bir balık mı oldu yani ? Normalde sadece kaşık mı atılması gerekiyor?
Daha uzak atış ve daha derinden gelmesi için kurşun arkası sistem uygulanıyor. Boğazda akıntı çok fazla olduğu için hem uzağa atma konusunda, hem derinden gelmesi için hem de akıntıya karşı koyup daha stabil ve düz gelmesi içinn kurşun arkası atılıyor. Sığ olmayan herhangi bir merada kurşun arkası atabilirsiniz

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Hayır sadece Boğaz’a özel bir durum değildir, istediğiniz her yerde kurşun arkası ile av yapabilirsiniz bunun illa ki kaşık ile olması da gerekli değildir, sahte balık’ da kullanabilirsiniz. @ColorTR kullanım amacını gayet güzel ifade etmiş :)

yangela

Kayıtlı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
2
İlçeniz
Pendik
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
Surf Casting

İtibar Puanı:

Anlıyorum , o halde Pendik,Kartal,Maltepe kıyılarında çok da kurşun takmaya gerek yok çok bir derinlik olmadığından dolayı.
Bu arada bende Okuma Savant /Ceymar 65 var ancak buralarda o çok yoruyor. Ayrıca 70-80 gr atarlı bişr teleskobik kamışım var, daha çok onu kullanıyordum ama baya eskidi.
Bu sahte kaşık atma olaylarından da zevk almaya başladım. Sizce aynı şekilde hem çapari atabileceğim hem kaşık-sahte atabileceğim aynı tarzda bir olta mı alayım, yoksa spine mi döneyim? Spinle çapari atabilir miyim istavrit için ,veya yemli zargana için kullanabilir miyim ? Fikrinizi almak amacıyla soruyorum 🙂

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Anlıyorum , o halde Pendik,Kartal,Maltepe kıyılarında çok da kurşun takmaya gerek yok çok bir derinlik olmadığından dolayı.
Bu arada bende Okuma Savant /Ceymar 65 var ancak buralarda o çok yoruyor. Ayrıca 70-80 gr atarlı bişr teleskobik kamışım var, daha çok onu kullanıyordum ama baya eskidi.
Bu sahte kaşık atma olaylarından da zevk almaya başladım. Sizce aynı şekilde hem çapari atabileceğim hem kaşık-sahte atabileceğim aynı tarzda bir olta mı alayım, yoksa spine mi döneyim? Spinle çapari atabilir miyim istavrit için ,veya yemli zargana için kullanabilir miyim ? Fikrinizi almak amacıyla soruyorum 🙂
Evet bizim o bölgeler çok derin yerler değil, o yüzden kurşun arkasına pek gerek yok. Ama kullanılır mı evet kullanılır. Spin ile çapari atabilirsiniz, atanlar var. Aynı bölgelerde av yapan biri olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim. Şayet bu işten zevk almak istiyorsanız Spin yerine LRF takımı yapın kendinize elinizde bulunan olta ile de kurşun arkası yapacağınız zamanlar avlanabilirsiniz. Spin yerine LRF daha mantıklı her açıdan bu benim görüşüm tabi.

yangela

Kayıtlı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
2
İlçeniz
Pendik
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
Surf Casting

İtibar Puanı:

LRF hakkında en ufak bir bilgim yok, LRF olta takımı görmüşlüğüm de yok :) Uygun bir vakitte ava çıktığınızda yanınıza uğrayıp bir gözlemlemek isterim sakıncası yoksa.

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

LRF hakkında en ufak bir bilgim yok, LRF olta takımı görmüşlüğüm de yok :) Uygun bir vakitte ava çıktığınızda yanınıza uğrayıp bir gözlemlemek isterim sakıncası yoksa.
Tabi her zaman sıkıntı yok 🤟