Kullandığınız İp Misinaların Bakımı Nasıl Yapılır ?

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Kamış ve makinede olduğu gibi balık avında kullandığımız iplerinde bakıma ihtiyacı vardır. Bakımı yapılmayan ipler zaman ile çürüme, deforme olma ve renk atma gibi durumlar ile kesinlikle karşı karşıya kalmaktadır. Eğer kullandığınız örgü iplerin bakımını yapmaz iseniz birgün oltanızı savururken ipin kopması gibi bir durumla bile karşılaşabilirsiniz. Buda bizlerin istemediği bir durumdur.

İp Misinaların Bakımı Nasıl Yapılır ?

Avdan döndükten sonra, öncelikle makineye sarılı olan ipi makineden olduğu gibi boşaltın ve bir pet şişeye sarın. Daha sonra kovaya ılık su doldurun ve makineden boşaltarak pet şişeye sardığınız ip misinayı kovanın içine bırakın daha sonra bir eliniz ile ipi tutarak yavaş ve sıkı sarım yapın. Sarım işlemi bittikten sonra 5 ile 10 dk arası bekleyerek kurumaya alın. Yeteri kadar bekledikten sonra, makineye sardığımız ipi bu sefer 30 ile 50 metre arasında tekrar makineden boşaltın ve sprey şeklinde olan bebek yağını boşaltılan kısımın altına sıkın ve parmağınız ile iyice yedirin. Yağı misinaya iyice yedirdikten sonra, boşalttığınız kısmı geri sararak 6 ile 7 saat arası kuruması ve alt katmanlara ilerlemesi için bir sonra ki ava kadar dinlendirmeye bırakın.

Bu işlemi, yağlama kısmı hariç her avdan sonra yapmanız da fayda var üşenmeyin. Yağlama kısmını ise 15 günde bir yapabilirsiniz.

Herkese Rastgele.

romanci

Kayıtlı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
9
İlçeniz
Tuzla
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Bilgilendirme için teşekkürler.

Ben şöyle yapıyorum.

Makaranın üstünde sarılı haldeki ip misinaya vazelin sürüyorum. Makara tamamen vazelin ile kaplandıktan sonra saç kurutma makinası ile vazelin tamamen eriyip ipe sıvaştıktan sonra bir süre kurumasını bekliyorum. Misinayı tamamen makaradan söküp yeniden makaraya sarıyorum. Vazelin katmanı ipin suyu emmesini engellemekte ayrıca kamış halkalarında meydana gelen sürtünmeyi en aza indirmektedir.

Bu işlemi yapmadan önce ip misinayı tuzdan arındırmak için yıkamalısınız. Yıkama işleminden sonra saç kurutma makinası ile kurutup anlattıklarımı uygulamalısınız. Yoksa vazelin katmanının altında tuz kalıntıları kalacak ve ip misinanızın ömrünü kısaltacaktır.

Bu işlemi yaptınız av sayısına göre belli aralıklarla yapınız. İp üstündeki vazelin katmanı yok olduğunda zaten hissedeceksiniz.

EDİT: Aynı işlemi bez ayakkabılarınıza da uygulayınız. Ayakkabılarınız waterproff özelliği kazanacaktır.

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Bilgilendirme için teşekkürler.

Ben şöyle yapıyorum.

Makaranın üstünde sarılı haldeki ip misinaya vazelin sürüyorum. Makara tamamen vazelin ile kaplandıktan sonra saç kurutma makinası ile vazelin tamamen eriyip ipe sıvaştıktan sonra bir süre kurumasını bekliyorum. Misinayı tamamen makaradan söküp yeniden makaraya sarıyorum. Vazelin katmanı ipin suyu emmesini engellemekte ayrıca kamış halkalarında meydana gelen sürtünmeyi en aza indirmektedir.

Bu işlemi yapmadan önce ip misinayı tuzdan arındırmak için yıkamalısınız. Yıkama işleminden sonra saç kurutma makinası ile kurutup anlattıklarımı uygulamalısınız. Yoksa vazelin katmanının altında tuz kalıntıları kalacak ve ip misinanızın ömrünü kısaltacaktır.

Bu işlemi yaptınız av sayısına göre belli aralıklarla yapınız. İp üstündeki vazelin katmanı yok olduğunda zaten hissedeceksiniz.

EDİT: Aynı işlemi bez ayakkabılarınıza da uygulayınız. Ayakkabılarınız waterproff özelliği kazanacaktır.
Paylaşımın için teşekkürler öğretmenim. Ama bence ip bakımında vazelin kullanımı, ipin gözeneklerini dolduracağı için bence doğru bir kullanım değil.