Bilgi Kofana, Lüfer, Sarıkanat, Çinekop, Defne Yaprağı( Bluefish ) Hakkında Bilgiler

Kofana, Lüfer, Sarıkanat, Çinekop, Defne Yaprağı( Bluefish ) Hakkında Bilgiler


bluefish lüfer.jpg

Ülkemiz ve Dünya sularında amatör balık avcılarının gözde avlarından bir tanesidir. Özellikle ülkemiz sularında av sezonu dört gözle beklenen “ tek balık türü “ olduğunu söylemek pekte yanlış olmaz. Şahsen benimde avını yapmaktan keyif aldığım nadir balıklardan bir tanesidir. Şu sıralar yavaş yavaş Karadeniz’ den Marmara’ya göç etmekte olan lüfer ailesi hakkında temel bilgilere, davranış biçimlerine bir göz atalım.


Dip Not : Normalde " Sırtıkara " Kofananın büyüğü değildir. Lüferin en büyük hali kofana' dır. Sırtıkara terimi her türden balığın yaşlanmış olanları için kullanılır. Ama ülkemiz' de nereden türediyse bu zamana kadar kofananın büyüğü olarak gelmiştir. Bende bunu bozmayarak bu şekilde anlatıyorum :) Yani daha basit ifade ile " Sırtıkara " bir balık türü değil, tüm balık türlerinin yaşlanmış haline denir.


Boyutlarına Göre İsimleri

6 kardeşten oluşan Lüfer ailesinin isimleri, balığın boyutuna göre değişiklik gösterir. Yanda bulunan görsellerde sırası ile ; defne yaprağı, çinekop, sarıkanat, lüfer, kofana, sırtıkara sıralanmıştır. Lüfere yardım edin. Ne yazık ki ülkemizde sırtıkara görmek nerede ise bir mucize desek yeridir. Dünya üzerinde ki tek bilinçsiz ve aç gözlü millet oluşumuz, dokunduğumuz her yerin bir güzel icabına bakmamız, bu balığında neredeyse ortadan kaybolmasına yol açtı. Kofananın' da yakın zaman içinde babası sırtıkara gibi aynı durumla karşı karşıya kalacağına hiç bir şüphe yok. Geçen sezon istanbul Anadolu yakasında 2 adet kofana almıştım umarım bu sezonda denk gelir. Boyutlarına göre isimlerine gelecek olur isek ; 10 cm boya kadar olanlarına defne yaprağı, 11 ile 15 cm boy arası çinekop, 17 ile 20 cm arası sarıkanat, 21 ile 30 cm arası lüfer, 30 ile 50 cm arası kofana, 50 cm üzeri boylarına sırtıkara denilmektedir.Lüfer Balığına Genel Bakış

Lüfer Balığı Marmara, Karadeniz, Akdeniz, Atlas ve Hint Okyanusu’ nda sürüler halinde dolaşır. Pullu ve göçmen bir balıktır. Lüfer, Pomatomidae ailesinden ekonomik değeri son derece yüksek bir türdür. Vücut yapısı uzun, sırtında bulunan yüzgeçler ise iki tane, kuyruğu çatallı, iri ağızlı ve son derece sivri dişlere sahip güçlü bir balıktır. Yan çizgisi düz ve üzeri pullarla kaplıdır. Yan çizgide bulunan pul sayısı ortalama 95 - 100 adet kadardır. Lüfer daha henüz defne yaprağı iken, daha çok dipte bulunur ve plankton, karides, yengeç ve benzeri canlılarla beslenir. Çinekop, sarıkanat gibi genç lüferler ise daha çok yüzeye yakın alanlarda bulunurlar ve kendilerinden küçük balıklarla beslenirler fakat yırtıcı bir balık olmasından dolayı kendinden büyük balıklara bile saldırabilir. Kendi cinsine saldırdığı bile görülmüştür.

Lüfer, sürüler halinde dolaşan ve avlanan bir balıktır. Bol oksijenli ve temiz sular yaşamlarını sürdürmeleri için en ideal alanlardır. Lüferin yaşaması için gereken deniz suyu sıcaklığı 12 °C ve 26 °C arasındadır. Genel olarak 5 – 30 metre derinliklerde yüzerler ancak en çok bulundukları derinlik 20 metre civarıdır. 40 metreden daha yüksek derinliklerde nadir olarak bulunurlar. Mayıs ayının sonuyla birlikte üreme dönemine giren lüferin bu sureci, haziran aynın ilk iki haftasına devam eder. Karadeniz’de yumurtlayan balıklar Eylül sonu ekim başı gibi İstanbul boğazından çıkmaya başlarlar. Yumurtlama döneminde bir kaç defa yumurtlayabilir ve toplamda 2 milyona yakın yumurta bırakabilirler.


İyi Forumlar ;
 

Romancı

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Katılım
23 Tem 2020
Konular
0
Mesajlar
21
Tepki puanı
19
Puanları
3
Yaş
46
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Tuzla

İtibar Puanı:

Eeee, hangi takımlarla yakalanır bu ciğerpareleri?
 

Hasan Akyüz

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
Balık Hobim Üyesi
Katılım
6 Tem 2020
Konular
53
Mesajlar
216
Çözümler
5
Tepki puanı
121
Puanları
43
Yaş
32
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal

İtibar Puanı:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar