Bilgilendirme Kayak Fishing - Kano Balıkçılığı Nedir ?

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
96
Mesajlar
523
Tepkime puanı
390
Puanları
58
Yaş
31
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

219

Kayak Fishing - Kano Balıkçılığı Nedir ?

Öncelik ile kano nedir kısaca bir bakalım ; Kano, tek bir paga ile hareket eden, düz tip, hafif ve portatif bir teknedir. Dünya üzerinde bulunmuş olan en eski kano M.Ö. 8.200 ile 7.600 arasında yapıldığı tahmin edilen ve Hollanda' da bir müzede sergilenmekte olan bir kano' dur. Buna istinaden Danimarka' da bulunmuş olan kanoların M.Ö. 5.300 ile 3.950 yapılmış olduğu saptanmıştır.

Kano Balıkçılığı ülkemizde pek fazla yapılmamasına rağmen yurt dışında oldukça yaygın olan bir avlanma stilidir. Tek başınıza veya arkadaşınız ile deniz veya göletlerde adrenalin dolu. son derece eğlenceli anlar yaşayabileceğiniz oldukça güzel bir uğraştır. Kanolar botlara nazaran oldukça hafiftir.

Kano balıkçılığı için kanosuna fish finder ( balık bulucu ) monte edenler dahi bulunmaktadır. Kano balıkçılığı yapıyor iseniz ıslanmayı, üşümeyi göze almalı yada bu durumlarla karşılaşmamak için ona göre hazırlanmalısınız. Şayet yaz mevsiminde isek bu gibi durumlar için herhangi bir hazırlık yapmaya gerek yok tabi. Havanın güzel olduğu, suyun tabiri caiz ise çarşaf gibi olduğu anlarda kano ile balık tutmanın keyfi tabi ki bir başkadır, böyle anlarda kano ile yapacağınız avdan alacağınız keyfi tekne ile alamazsınız.

220


Kano ile balık avı yaparken sizi zorlamayacak, hafif ve kullanışlı malzemeler temin etmeniz gerekmektedir. Kamış boyu 210 cm olan bir kamış ve 40' lık bir olta makinesi işinizi fazlası ile görecektir. Kano ile balık avı yaparken kepçe ve livar gibi ekipmanları da yanınız da bulundurmanız olmaz ise olmazlardandır. Aynı zaman' da kano ile spinning (at çek ), Lrf, sırtı veya yemli avlarda gerçekleştirebilirsiniz.

Avantajlarının çok fazla olmasından dolayı kano balıkçılığı son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiş durumda.

Kısaca kano balıkçılığının avantajlarından bahsetmek gerekir ise;

  1. Kano tekneye nazaran çok daha az yer kaplar, bu yüzden muhafaza etmesi daha kolaydır.
  2. Tekneyi istediğiniz her an istediğiniz yere götürme şansımız yok fakat kanonuzu istediğiniz zaman aracınızın üzerine bağlayarak istediğiniz yere götürebilirsiniz.
  3. Balık tutmayı seviyorsunuz ama size eşlik edecek bir arkadaş sürekli bulamıyorsunuz, yapmanız gereken tek şey kanonuzu omuzlayıp keyfinize bakmak.
  4. Kano aynı zaman da size spor da yaptıracaktır :) bunun gibi daha bir çok madde sıralayabiliriz.
Kano balıkçılığı bir tarz meselesidir aslında bizler üşengeç insanlar olduğumuzdan dolayı kıyıdan avlanmak daha kolay geliyor bizlere. Hepimiz üşengeç değiliz tabi ki ? Ama kano ile gölün ortasında yada denizde tek yada arkadaşınızla olduğunuzu bir düşünsenize :) Şahsen şu an imkanım olsa yapacağım ilk iş bir kano almak olurdu. Nasipse ilerleyen zamanlarda inşallah.

Herkese Rastgele ?