Bilgi Jig Kamışı Nasıl Olmalı

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
121
Mesajlar
781
Tepkime puanı
645
Puanları
88
Yaş
32
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Jig Kamışı Nasıl Olmalı

Jig Kamışı Seçimi

jig kamışı hafiflik, kamışın tüm gövdesinin esneyebilmesi ( parabolik aksiyon ) ve yüksek kaldırma kuvveti gibi özellikleri bünyesinde barındırır. Parabolik kamışlar jigging ( dikey seğirtme ) teknikleri ile kullanımda kolaylık sağlamalarının yanı sıra balıklar ile daha kolay be rahat bir mücadele imkanı sunar. Jig kamışı serçerken dikkat edilmesi gereken hususlar kamışın ağırlığı, maximum yük kaldırma kapasitesi, kamışın aksiyonu ve av esnasında kullanacağımız jig yem’ in ağırlığıdır. Jig kamışları uygun olan jig makineleri ve spin makineler ile kullanabilmek için de uygun halka yapılarına sahiptir. Kamış seçimi balık avında kullanacak olduğumuz makineye bağlı olarak değişiklik gösterir. Şayet spin tarzı bir jig makinesi kullanıyor isek 210 cm uzunluğunda bir jig kamışı, eğer jig makinesi kullanıyor isek 150 cm uzunluğunda bir jig kamışı tercih etmemiz gerekmektedir.


balık hobim.jpg


Jig Kamışı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Bu unsurları 5 ana başlık olarak sıralamak gerekir ise bunlar ;

* Hafiflik
* Denge
* Güç
* Aksiyon
* Uç Hassasiyeti

Hafiflik

Jig kamışı
seçerken hafif bir kamış tercih etmek oldukça önemlidir. Hafif bir kamış tercih etmemizde ki en önemli etken şayet tüm gün av yapacağımız düşünürsek, hafif bir kamış kas yorgunluklarımızı azaltacaktır.

Denge

Dengeli bir kamışa sahipseniz bu sizin av esnasında hem jig hem de olta’ nın ucundaki balık üzerindeki kontrolünüz aynı oranda artacaktır.

Güç

Güçlü bir omurgaya sahip ve balığı çekerken esneyebilme özelliğine sahip bir kamış seçimi sizi av esnasında oluşacak olan sırt ağrılarından kurtaracaktır.

Aksiyon

Parabolik ( tüm gövdesinin esneyebilmesi ) yapıda bir kamış tercihi jigging için olmazsa olmazlar atasındadır. Parabolik kamışlar tüm gövdesi ile esneyebilen kamışlardır ve yukarıda da belirttiğimiz üzere av esnasında balıkla kolay mücadele etmenize imkan sağlar.

Uç Hassasiyeti

Kamışın uç kısmı kullanmış olduğunuz jig yeminize aksiyon vermenize imkan sağlayacak şekilde hassas bir yapıya sahip olmalıdır.

Değerlendirme Kavramları:

Jig Ağırlığı


Kamışın üzerinde gram olarak belirtilen ve kaç gr jig ile kullanılması gerektiğinin yazılı olduğu bilgi notudur. Örnek verecek olur isek; kamışın üzerinde 400 gr yazıyor ise, bu jig kamışının 250 - 400 gr ağırlıkta ki jig yemlere aksiyon verebileceğinizi ifade eder.

PE Derecesi

Kullanacağınız İp misinaların kalınlığı ve kullanılacak olan jig yem ağırlığı arasında doğrudan bir ilişki vardır. Yüksek atar değerse sahip olan jig kamışları kalın misinalar ile kullanıma uygun olduğundan yük kaldırma potansiyelleri daha fazladır. PE8 değerine sahip olan bir jig kamışına PE3 değerine sahip olan bir kamıştan daha yüksek drag gücü uygulayabilmemiz mümkündür. Şayet 250 - 400 gr aralığında bir jig kullanacak isek muhakkak PE8 değerine sahip olan bir jig kamışı seçmemiz gerekmektedir.

Kullanım Şekli

Bazı tip kamışların üzerinde, hangi seğirtme yöntemi ile kullanılması gerektiği hakkında bilgi bulunur. Şayet uzun bir kamış kullanıyor isek mücadele kemeri ile, kısa bir kamış kullanıyor isek koltuk altı tutuş ile daha kontrollü ve verimli av gerçekleştiririz.
 

İrfan ÇELİK

Moderator
Balık Hobim Mod
Forum Üyesi
Katılım
15 Tem 2019
Konular
20
Mesajlar
332
Tepkime puanı
340
Puanları
58
Bakiye
30₺
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Tuzla
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Tadı damağında bir yazı olmuş, bilgiler için teşekkürler.
 

Bu Konuyu İnceleyen Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)