Bilgi İp Misina Bakımı Nasıl Yapılır

İp Misina Bakımı Nasıl Yapılır

Herkese Selamlar;

İp misinalarımızın ömrünü uzatmak ve renkli ise ilk günkü gibi halde kalmasını sağlamak için ne yapmalıyız kısaca bahsedelim.

Bildiğiniz üzere balık avında kaliteli ip kullanımı bir hayli önemli bir yer teşkil etmekte. Piyasa da bu iplerin fiyatlarının da yüksek olması, kullandığımız ip misinaların uzun süre kullanımını sağlamayı daha da önemli bir hale getirmekte. Ben kendi yaptığım ve oldukça etkili olan bakım metodundan bahsedeceğim. İp misinamızın zaman içerisinde yıpranmasını önlemek için yapmamız gereken ilk şey her avdan sonra ip misinamızı ılık suda güzelce yıkamaktır. Bunun için makinemizin kalamasını sonuna kadar sıktıktan sonra, hafif akan suyun altına ipin sarılı olduğu kısmı sokarak tuzlu suyun ipin üzerinden temizlenmesini sağlıyoruz, makine kafasını yavaş yavaş elimiz ile çevirerek ipi tam olarak yıkıyoruz. Bu işlemi her avdan sonra yapmanız çok önemlidir. Yıkama işlemi bittikten sonra makinemizi bir kenara koyup, ipin biraz kurumasını bekliyoruz. İp misinamız kuruduktan sonra ise, ipi makineden 50 metre kadar açıyoruz ve market, bakkal ve benzeri yerlerde rahatlıkla bulabileceğiniz, fısfıs şeklinde olan bebek yağını açmış olduğumuz 50 metre ipin altına güzelce sıkıyoruz ve parmağımız ile makinede sarılı olan ipin her yerine güzelce yediriyoruz. Bu işlemden sonra açtığımız 50 metrelik kısmı geri sarıyoruz ve ipin yağı tam emmesi için bir kenara koyuyoruz. İşlem bu kadar basit arkadaşlar. Bu işlemden sonra ipinizin ilk günkü gibi olduğunu görebilirsiniz.

İp misina yıkama işlemi her avdan sonra mutlaka yapılmalı. Üşenmeyin :) fakat yağlama işlemini her av sonun da yapmanıza gerek yok. On beş günde bir kere yağlama işlemini yapmanız yeterlidir.

İyi Forumlar ;

Romancı

Defne Yaprağı
Balık Hobim Üyesi
Konular
0
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Tuzla

İtibar Puanı:

NOT: Sizlerde benim gibi bebek yağı bulamadığınız durumlarda zeytin yağına da kıyamıyorsanız yapacağınız basit.

Vazelini alıyorsunuz, parmağınızla en dıştaki ipe ince tabaka halinde sürüyorsunuz.
Saç kurutma makinası ise vazelin sıvılaşıp akana kadar çepeçevre ısıtıyorsunuz (Düşük Devirde)
Sıvılaşıp akan vazelini peçete veya pamuk ile siliyorsunuz.

Mum misali ip üzerinde katılaşan vazelin ilk atışta sorun çıkarabilir. Benim kamış 0-8gr atarlı olduğundan 8gr. kaşık takıp yumuşak şekilde 2 - 3 kere atış yapıp orta hızda sarıyorum, sonra silikona geçiyorum.

Hasan Akyüz

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
Balık Hobim Üyesi
Konular
53
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal

İtibar Puanı:

NOT: Sizlerde benim gibi bebek yağı bulamadığınız durumlarda zeytin yağına da kıyamıyorsanız yapacağınız basit.

Vazelini alıyorsunuz, parmağınızla en dıştaki ipe ince tabaka halinde sürüyorsunuz.
Saç kurutma makinası ise vazelin sıvılaşıp akana kadar çepeçevre ısıtıyorsunuz (Düşük Devirde)
Sıvılaşıp akan vazelini peçete veya pamuk ile siliyorsunuz.

Mum misali ip üzerinde katılaşan vazelin ilk atışta sorun çıkarabilir. Benim kamış 0-8gr atarlı olduğundan 8gr. kaşık takıp yumuşak şekilde 2 - 3 kere atış yapıp orta hızda sarıyorum, sonra silikona geçiyorum.
Bilgilendirme için teşekkürler abi. Vazelin benim şahsi görüşüm, ipin gözeneklerini dolduracağımdan, pek sağlıklı bir yöntem olduğunu düşünmüyorum. Tartışmaya açık bir konu tabi.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar