İki ip misinayı birbirine nasıl bağlarım ?

Barış BULUT

Yeni Balıkçı
Forum Üyesi
Konular
2
Bakiye
0₺
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Pendik
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
Spinning

İtibar Puanı:

Merhaba,
Bugün Ada tesissi karşısında lodos’a ve yağmur’a rağmen birkaç atış yapayım dedim. Nasıl oldu bilmiyorum sahteyi 30 m ileri attıktan sonra misinanın Makineye sarılı bir kısmından koptuğunu fark ettim.
Bu iki misineyi hangi düğüm ile bağlamalıyım ( shimano kairiki 0.16 X8 ip misina) ?

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Konular
121
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Merhaba,
Bugün Ada tesissi karşısında lodos’a ve yağmur’a rağmen birkaç atış yapayım dedim. Nasıl oldu bilmiyorum sahteyi 30 m ileri attıktan sonra misinanın Makineye sarılı bir kısmından koptuğunu fark ettim.
Bu iki misineyi hangi düğüm ile bağlamalıyım ( shimano kairiki 0.16 X8 ip misina) ?
Öncelikle geçmiş olsun. Leader bağladıktan sonra iyice kontrolünü yapmanız da fayda var. Aksi takdirde bu tür olayların yaşanması kaçınılmaz olmakta. Düğüm konusunda Burada görselde görülen iki düğümden birini tercih edebilirsin. İlk görsel de görülen yöntem başlangıç aşamasında zor olacağı için ikinci görselde ki düğüm şeklini kullanabilirsin. Burada önemli olan düğümü attıktan sonra iyice kontrol etmektir.

Barış BULUT

Yeni Balıkçı
Forum Üyesi
Konular
2
Bakiye
0₺
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Pendik
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
Spinning

İtibar Puanı:

@Hasan Akyuz bahsettiğim shockleader düğümü değil ben orda fc knot kullanıyorum :) o bölgeden önceden bir sahte kaybetmiştim. Burda sorduğum iki ip misina arası. Hiç bir forum da da yok 😔

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Konular
121
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

@Hasan Akyuz bahsettiğim shockleader düğümü değil ben orda fc knot kullanıyorum :) o bölgeden önceden bir sahte kaybetmiştim. Burda sorduğum iki ip misina arası. Hiç bir forum da da yok 😔
Kopan ipi onarmadan mı bahsediyorsun ? Böyle bir durum maalesef yok. Şayet kullandığımız ipler çok kalın ipler olsa idi iğne ile içinden geçirerek düğüm atmadan onarım mümkün. Fakat o bile riskli bir durum. Ama bizim kullandığımız ipler ince olunca bu mümkün olmuyor, diğer yandan düğüm atarak kullanmak da sağlıklı değil. Kopan 30 metrelik kısım heba olmuş maalesef. Şayet böyle bir durum mümkün olsa idi dahi yüksek risk taşıyan bir durum olurdu.

Barış BULUT

Yeni Balıkçı
Forum Üyesi
Konular
2
Bakiye
0₺
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Pendik
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
Spinning

İtibar Puanı:

Kopan ipi onarmadan mı bahsediyorsun ? Böyle bir durum maalesef yok. Şayet kullandığımız ipler çok kalın ipler olsa idi iğne ile içinden geçirerek düğüm atmadan onarım mümkün. Fakat o bile riskli bir durum. Ama bizim kullandığımız ipler ince olunca bu mümkün olmuyor, diğer yandan düğüm atarak kullanmak da sağlıklı değil. Kopan 30 metrelik kısım heba olmuş maalesef. Şayet böyle bir durum mümkün olsa idi dahi yüksek risk taşıyan bir durum olurdu.
😔 yeni bir ip almak istemiyorum 🙈 Daha 2-3 çinekop avladık 😁😁 120m zaten ip altı misina 30m giderse 😂😂 teşekkür ederim @Hasan Akyuz yine aydınlattın bizi.

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Konular
121
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

İrfan ÇELİK

Moderator
Balık Hobim Mod
Forum Üyesi
Konular
20
Bakiye
30₺
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Tuzla
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Merhaba,
@Barsbulut kardeşim, dağcılıkta kullandığımız çok sağlam düğüm çeşitleri var. Ancak dikkat etmen konu şu ki makaraya sarılı ip üzerinde düğüm veya ipin üst üste binerek kalınlık oluşturması atış esnasında kamış patlamalarına neden olmakta.

Hafif sahtelerin atışlarında bile kamışın dengesini bozmanın yanı sıra mevcut sarılı ipe de sürtünerek zarar vermekte. 30mt. tasarruf edeceğim diye bütün makara üzerindeki ipi riske etme derim kendimce.

Zaten dikkat edersen forumların hiçbirinde bu konuya değinilmiyor. (Acaba neden?)

Barış BULUT

Yeni Balıkçı
Forum Üyesi
Konular
2
Bakiye
0₺
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Pendik
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
Spinning

İtibar Puanı:

Teşekkür ederim @romanci ikna edici yorum için. Kulağıma küpe olsun.

Bu Konuyu İnceleyen Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)