Bilgilendirme Glow Özellikli Silikon ve Maket Balıkların Kullanımı

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Glow özellikli silikon ve maket kullanımını bulunduğunuz meranın ışık alıp almaması, ay ışığının olup olmamasına göre kullanımlarında değişkenlik göstermektedir. Bana göre glow özellikli sahte ve maket balıkların av esnasında ava katkısı o anki hava ve deniz durumu ile alakalıdır.

95

96

Karanlık Meralarda ; Eğer bulunduğunuz av bölgesi hiç ışık almıyor ve zifiri karanlık ise glow özelliği olan sahte ve silikon yemleri çok az şarj ederek kullanabilirsiniz. Çok az sarj etmemizde ki amaç bilindiği üzere bazı ufak kurtlar su altında az da olsa renklerinden dolayı parlama yapar ve genel olarak bu kurtlarla beslenen balıklar bu görüntüye aşinadır. Sahte ve silikonları fazla sarj etmeniz bana göre balığın bu yemlere atlamasını zorlaştırır, özellik ile eşkina gibi ürkek bir balık söz konusu ise parıl parıl parlayan bir yeme atlamayacaktır. Ama istavrit ve ispari gibi yapıya sahip balıklar için aynı şeyi söyleyemeyiz, çünkü istavrit ve ispari gibi balıklar her gördüğüne saldıran yapıya sahip balıklar olduğu için sahte veya silikonunuzun ne denli parlak ve parlak olmadığı hiç bir şey ifade etmez. Bu sadece bir örnekti. Genel olarak bakıldığında aslında bu olay tamamen balığın yapısı ile alakalıdır.

Loş Işıklı veya Işıklı Meralarda : Şayet av yaptığınız bölge az ışık alan veya oldukça iyi ışık alan bir yer ise glow özellikli sahte ve silikonlar yerine rengi açık örneğin ; beyaz, pembe. turuncu gibi silikon ve maketler kullanmanızda fayda var. Av bölgeniz zaten yeteri kadar ışık aldığı için, glow özellikli sahte ve silikon kullansanız dahi, bölgede bulunan sokak lambası ve ay ışığından dolayı kendi kendine sarj olacaktır. Bunun üzerine birde siz sarj ederseniz bir floresana sahip olmuş olursunuz. Buda av veriminizi düşürür.

Genel olarak glow özellikli silikonlar yerine balıkların tükettiği kurtlar ve benzeri canlıların renklerine uygun silikon ve maket kullanımlarında av verimi daha iyi olacaktır.

Sizde görüş ve fikirlerinizi bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

romanci

Kayıtlı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
9
İlçeniz
Tuzla
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Öncelikle belirtmek isterim ki çinden aldığım silikon sahtelerimle av esnasında verim alamıyordum. Bir gece kayalıklarda dolanırken @Kubilay kardeşimle birlikte kayalıklarda unutulmuş fosforlu şamandıra bulduk. Ürün sıfır hiç kullanılmamıştı. Gece saat 01:00 civarında şamandırada ki fosforu kırıp içindeki kimyasalı silikonlardan 1 tanesine bolca sürdüm, kurumasını bekledim. Silikon karanlıkta ciddi anlamda parlıyordu.

Kuruduktan sonra vira diyerek ava başladım. Zaten bereketli olmayan gecemizde 1 adet ispari, bol miktarda kaya balığı ve 1 adet yazılı hani almıştım. Silikon parçalana kadar kullandım. Tabi bütün bunlar silikonun glow özelliğinin iş yaptığı anlamına gelmez. Ancak derinlerde hele ki bulanık sularda balıkların dikkati çeker diye düşünüyorum.

Balık avlamakta en önemli unsurun silikona verilen aksiyon, sarım hızı ve meranın bereketli olmasıdır. Hatırlarım çocukken abilerimiz gazoz kapaklarından yaptıkları titreşimli kaşıklarla balık avlarlardı.

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Onaylı Kullanıcı
Balık Hobim Üyesi
Konular
95
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Av Stili
LRF

İtibar Puanı:

Öncelikle belirtmek isterim ki çinden aldığım silikon sahtelerimle av esnasında verim alamıyordum. Bir gece kayalıklarda dolanırken @Kubilay kardeşimle birlikte kayalıklarda unutulmuş fosforlu şamandıra bulduk. Ürün sıfır hiç kullanılmamıştı. Gece saat 01:00 civarında şamandırada ki fosforu kırıp içindeki kimyasalı silikonlardan 1 tanesine bolca sürdüm, kurumasını bekledim. Silikon karanlıkta ciddi anlamda parlıyordu.

Kuruduktan sonra vira diyerek ava başladım. Zaten bereketli olmayan gecemizde 1 adet ispari, bol miktarda kaya balığı ve 1 adet yazılı hani almıştım. Silikon parçalana kadar kullandım. Tabi bütün bunlar silikonun glow özelliğinin iş yaptığı anlamına gelmez. Ancak derinlerde hele ki bulanık sularda balıkların dikkati çeker diye düşünüyorum.

Balık avlamakta en önemli unsurun silikona verilen aksiyon, sarım hızı ve meranın bereketli olmasıdır. Hatırlarım çocukken abilerimiz gazoz kapaklarından yaptıkları titreşimli kaşıklarla balık avlarlardı.
Değerli bilgilerin için teşekkürler abi, zaten glow iş yapmaz diyemeyiz ama kullanım alanları önemlidir örneğin dediğin gibi bulanık su. Parlak ışık altında silikona glow basmanın bir mantığı yok bence. Bahsettiğimiz üzerede zaten fazla canlandırılmasını düşünmekteyim. Yukarıda bahsettiğim üzere balığın yapısı ile alakalı olan bir olay bence.

Son düzenleme: