Bilgi Eşkina ( Mavruşgil ) Balığı ve Av Teknikleri

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
121
Mesajlar
781
Tepkime puanı
645
Puanları
88
Yaş
32
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Eşkina ( Mavruşgil ) Balığı ve Av Teknikleri


Eşkina (Mavruşgil ) yerli balık türlerimizden bir tanesidir, göç etmezler. Eşkina balığı belirli bir bölgeyi sahiplenerek yaşamını orada sürdürür ve bulunduğu yerden ayrılmaz. Yaşam alanları kaya altları ve burada bulunan oyuklar dır. Eşkina balığı halk arasında kaya levreği, mavruşgil ve taş balığı olarak adlandırılır. Endüstriyel biçimde avcılığı yapılmadığından dolayı balık restoranlarında levrekten sonra gelmektedir. Eşkina yıl boyunca av veren bir balıktır. Ülkemiz sularında avcılığı yasa ile sınırlandırılmıştır olmasına rağmen Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının yayınladığı 31/2 sirküler ile 2007 yılından bu yana avcılığı serbest bir hale gelmiştir. Şu anda ki Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenlemekte olan 3/2 Numaralı Tebliğ uyarınca Eşkina balığı "diğer türler" kategorisine alınmış ve avının toplam olarak limiti 5 kg olarak sınırlandırılmıştır. Eşkina balığının kafasının sağ ve sol bölümlerinde 1 - 2 cm çapında mermer görünümlü taşlar bulunur, halk arasında eşkina taşı olarak adlandırılmıştır.

eşkina.jpg
ba41c213-da95-46e6-8ec9-3d6dd97f417d.jpgBalığın kafasında bulunan bu taşlar aslında omurgalı canlılarda bulunan " otolit " denge taşı denilen anoromik bir yapıdır. Yani bu eşkina balığına özel bir durumda değildir. Bunun yanında " otolitler " diğer adıyla eşkina taşı denen şeyin böbrek taşları ile bir ilgisi olmadığı gibi, bu taşlar tamamı ile kalsiyumdan oluşmaktadırlar.


eşkina taşı.png

Eşkina balığı Marmara ve Karadeniz arasında gidip gelen balıklarımızdandır. Nisan ve Mayıs aylarında kıyı bölgelere yanaşarak sarp kayalıkların diplerine yumurtalarını bırakır. Yumurta bırakma süreci bittikten sonra Eşkina, Haziran ayının başlarında göç etmeye başlar. Eşkina balığının en verimli av zamanları Mayıs sonu ile Aralık ortasıdır. Yem olarak genellik ile canlı Teke kullanılmaktadır.


Canlı Teke Nereden Bulurum ?

teke.jpg


  • Yosun tutmuş taş duvarların yüzeyleri.
  • Kıyılarımızda ki yosunlu bölgeler.
  • Kanal ve deniz bağlantıları bölgeleri
  • Balıkçı barınaklarının iç kısımları (özellik ile teknelerin altları) olarak sıralayabiliriz.


Eşkina aslında avlanması zor bir balık değildir. Eşkina balığı avını zor kılan kısım balığın bulunduğu av yerinin balığı rahatsız edecek bir potansiyele sahip olmasıdır. Yukarıda bahsettiğimiz üzere kaya diplerinde ve burada ki oyuklarda yaşayan eşkina ( mavruşgil ), gece avlanan bir balık olduğundan dolayı yarasa gibidir. olan Eşkina avlamaya giden bir balıkçı yanında muhakkak yedek takımlarda bulundurmalıdır. Bunun nedeni eşkina sadece kayalık alanlarda av verdiğinden takımlarınızda kopmalar muhakkak olacaktır. Bu balığın ışığa karşı özel bir hassasiyeti bulunduğundan dolayı eşkina avı yapılacak mera karanlık ve aynı zamanda sessiz bir yer olmalıdır. Genelde bu tür bölgelerde kaya altlarından çıkarak dolanırlar. Yapılan gözlemlerde de ay ışığının olduğu akşamlarda fazla av vermediği de gözlemlenmiştir.


Eşkina Avı Nasıl Yapılır ?

Eşkina balığı
tam bir dip balığıdır. Haliyle olta takımlarımız' da buna göre şekillenmektedir. Eşkina avı genel olarak şamandıra ile yapılıyor olsa' da, klasik olta gibi yöntemlerle de avlanabilmektedir. Tek farkı kösteklerin daha uzun olması ve kurşunların' da oltayı uzağa bir mesafeye atmayacağınız' dan dolayı için 10-15 gr civarı ağırlıklarda olmalarıdır.

Eşkina balığı aynı Granyöz balığı gibi bulunduğu yerin tespit edilmesi oldukça zor bir balıktır. Bu yüzden zıpkın ile avlanan kişiler suların diplerini daha iyi bildiğinden bir amatör balıkçıya göre daha fazla av yapabilmektedir. 15 - 25 metre gibi derinliklere dalarak kaya diplerine girebildiklerinden eşkina balığını evinde avlayabilirler. Av yapacağınız bölge taşlık olacağından yanınızda en az 3 - 4 tane daha yedek takım olması gerekir. Bunun yanında av yapacağınız bölgede suya kesinlikle ışık tutmamanız ve olabildiğince sessiz olmanız gerekmektedir. Eşkina böyle şeyleri hiç sevmez.


Eşkina avı yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise balığın yemi yutar yutmaz hemen kayanın altına kaçmasıdır. Çoğu amatör balıkçı arkadaşımız o esnada oltanın takıldığını sanıp hızlıca çekecek misinanın kopmasına neden olmaktadır. Böyle bir durumda yapmanız gereken oltanızı 1 metre civarı salarak 2-3 dakika kadar beklemektir. Balık kayanın altında fazla kalmayacaktır bu neden ile hazırda beklemeniz gerekir, kayanın altından çıktığı anda çekmelisiniz.


Işıklı Şamandıralı Eşkina Takımı

Av yapacağımız bölgede ki suyun derinliğine göre takımda iki ya da üç iğne kullana biliriz.

0,35 yada 0,40 beden misinası altına ışık takılabilen bir şamandıra bağlıyoruz. Şamandıranın alt kısmına 5 yada 15 gr arası kıstırma kurşun ve kurşunun da 40 cm altına kısa pala bronz iğne bağlıyoruz. Av bölgesinin derinliği bilinmiyorsa kopçalı Fır döndü' ye kurşun takıp stoper ile oynayarak mesafe ayarını yapabilirsiniz. Av esnasında hedeflenen balığın büyüklüğüne göre yem ve iğne kullanılması daha uygun olacaktır.
 

İrfan ÇELİK

Moderator
Balık Hobim Mod
Forum Üyesi
Katılım
15 Tem 2019
Konular
20
Mesajlar
332
Tepkime puanı
340
Puanları
58
Bakiye
30₺
İliniz
İstanbul
İlçeniz
Tuzla
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Bilgilendirme için teşekkürler.

Bu sezon 5 adet olmak üzere irice eşkina aldım. Taşlarını saklıyorum.
 

Hasan Akyuz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Balık Hobim Mod
Balık Hobim Editör
Premium Üye
Forum Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Konular
121
Mesajlar
781
Tepkime puanı
645
Puanları
88
Yaş
32
Bakiye
546₺
İliniz
İstanbul
Av Bölgesi
Marmara
Av Yöntemi
LRF

İtibar Puanı:

Bu Konuyu İnceleyen Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)