Antik Çağ’ da Anadolu’ da Balık ve Balıkçılık

Hasan Akyüz 

Balık Hobim Ekibi
Admin
Moderatör
Editör
Premium
Kullanıcı
Katılım
6 Tem 2020
Konular
67
Mesajlar
302
Çözümler
7
Tepki puanı
222
BH Yaşı
5 Ay 2 Gün
Puanları
43
Yaş
32

İtibar puanı:

Antik Çağ’ da Anadolu’ da Balık ve Balıkçılık

Herkese Selamlar ;

Antik çağ’da Anadolu’da Balık ve Balıkçılık” adını taşıyan bu çalışmada, adından da anlaşılacağı üzere, Antik çağ’ daki balık ve balıkçılığın Anadolu’daki izleri araştırılmaktadır. Son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalar balığın, Prehistorik Dönem’den itibaren Anadolu’da yaşayan toplulukların beslenmelerinde ve ekonomilerinde önemli bir yer tuttuğunu ortaya koymuştur.
Özellikle Roma İmparatorluğu Dönemi’nde balığın tuzlamasının yapılması ya da sos olarak işlenmesi büyük bir endüstri halini almıştır. Her ne kadar balık işleme fabrikalarına ait arkeolojik kalıntılar şimdiye kadar yalnızca Kuzey Karadeniz ile Batı Akdeniz kıyılarında saptanmış olsa da Güney Karadeniz ve Marmara kıyılarında avlanan ton ve palamut balıklarının tuzlanmak suretiyle elde edilen konservesinin amphoralar içinde diğer bölgelere de ihraç edildiği ve bu endüstri sayesinde ucuza satılan balığın fakir halkın ana besin maddelerinden birisini oluşturduğu anlaşılmaktadır. Anadolu’nun diğer kentlerinde de tuzlama ya da sos şeklinde balık üretiminin ya da ticaretinin gerçekleştiği ve bu kentlerden bazılarında balıkçıların loncalar oluşturduklarına dair epigrafik deliller mevcuttur.
İşlenmiş balık ürünlerinin yanı sıra hem tuzlu hem de tatlı sularda avlanan çok çeşitli taze balığın da et ve balık pazarlarında satışa sunulduğu, hatta zaman zaman Anadolu’nun bazı kentlerinde Mısır ya da Doğu Akdeniz’den ithal edilmiş balık türlerinin dahi tüketildiği anlaşılmaktadır.
Diğer yandan, Antikçağ’da Anadolu’da balıkçılık endüstrisinin ne boyutta olduğu, üretimin ve ticaretin kimler tarafından ne şekilde gerçekleştirildiği ve devletin bu endüstri üzerinde ne gibi bir yaptırımı olduğu konusundaki bilgilerimiz oldukça sınırlıdır.

Dosyaya aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz.

Antik Çağ’ da Anadolu’ da Balık ve Balıkçılık
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar