Bilgi Light Rock Fishing ( LRF ) Nedir ? LRF Yönteminde Kullanılan Malzemeler ve Ekipmanlar

Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
BalıkHobim Üyesi
İl
Mersin
İlçe
Mersin
Av Bölgesi
Akdeniz
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

Hasan Bey bugün Soare'ye ip sardım. Kullandığım ip Duraking Sinsation 8x 0,2 pe (0,08 mm). Soare'nin tanımında 0,6 pe ipten 140 metre alır diyor fakat makineye sardığım ip, kalınlığı daha az olmasına rağmen 100 metre ancak aldı.

Sizde de aynı durum oldu mu?

Hasan Akyuz 

BalıkHobim Ekibi
Yönetici
Administrative
BalıkHobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
BalıkHobim Üyesi
İl
İstanbul
İlçe
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

Hasan Bey bugün Soare'ye ip sardım. Kullandığım ip Duraking Sinsation 8x 0,2 pe (0,08 mm). Soare'nin tanımında 0,6 pe ipten 140 metre alır diyor fakat makineye sardığım ip, kalınlığı daha az olmasına rağmen 100 metre ancak aldı.

Sizde de aynı durum oldu mu?
0.08 ip sarımında normal kapasitesi zaten 100 metre abi bir sıkıntı yok.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

0.06 - 140 m , 0.08 100 m , sarmakta abi. P.e değeri 1.0 olan iplerde 70 metre kadar almakta.

Daha açık olmak gerekir senin dediğin abi pe 0.6 internette var olan tabloya göre 0.12mm o yüzden 140 m bu kalınlıkta sararken beden 0.06 100 metre sarıyor diyorsun. Fakat Japon ölçü biri kime göre doğru bir tablo ? Neye göre hangi ipe göre ? Hurafelere bakmamak lazım onun yerine eftta’ nın onayladığı ipleri kullanmak lazım. Ben Stroft 0.06mm 150 metreyi soareye rahat sarıyorum.

Pe standart GOUW denen bir Japon ip ölçme numaralandırma tekniğine dayanır. Yani şimdi A firması PE 0.6 ip üretiyor B firması’ da üretiyor bunların üzerinde P.E 0.6 yazması belirtilen tablo daki 0.12mm olduğu anlamına gelmez, bu tamamen yıllardır alışılagelmiş bir olay. Hiç bir firma aaa adamlar böyle tablo yapmış biz buna göre ip yapalım demez :) O yüzden eftta onaylı ürünlerden şaşmayın.

Son düzenleme:

Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
BalıkHobim Üyesi
İl
Mersin
İlçe
Mersin
Av Bölgesi
Akdeniz
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

0.06 - 140 m , 0.08 100 m , sarmakta abi. P.e değeri 1.0 olan iplerde 70 metre kadar almakta.
mm ve pe değerleri birbirine karıştı herhalde :)
http://fishing.shimano.co.jp/product/reel/5383 linkinden;
20190921_212414.jpg

Dediğiniz gibi 0,6 pe-140 metre, 0,8 pe-100 metre ip alıyor. Ancak bunlar pe değerleri ve 0,6 pe yaklaşık 0,135 mm. Bendeki ip 0,2 pe yani yaklaşık 0,08 mm dolayısıyla makinenin altına dolgu yapmayı planlarken 50 metre fazlalık kaldı.
images.jpeg-1.jpg

Siz hangi ipi kullandınız ve kaç metre aldı acaba öğrenebilir miyim?

Hasan Akyuz 

BalıkHobim Ekibi
Yönetici
Administrative
BalıkHobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
BalıkHobim Üyesi
İl
İstanbul
İlçe
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

mm ve pe değerleri birbirine karıştı herhalde :)
http://fishing.shimano.co.jp/product/reel/5383 linkinden;
Ekli dosyayı görüntüle 338

Dediğiniz gibi 0,6 pe-140 metre, 0,8 pe-100 metre ip alıyor. Ancak bunlar pe değerleri ve 0,6 pe yaklaşık 0,135 mm. Bendeki ip 0,2 pe yani yaklaşık 0,08 mm dolayısıyla makinenin altına dolgu yapmayı planlarken 50 metre fazlalık kaldı.
Ekli dosyayı görüntüle 339

Siz hangi ipi kullandınız ve kaç metre aldı acaba öğrenebilir miyim?
Ben ip kullanımında eftta onaylı olmayan ürün kullanmıyorum abi çünkü çoğu ipin kalınlığı, çekeri vs gibi bir çok özelliği ipin gerçek değerlerini yansıtmayan yalan yanlış bilgiler. Bu yüzden ip olarak Stroft tercih ediyorum.

Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
BalıkHobim Üyesi
İl
Mersin
İlçe
Mersin
Av Bölgesi
Akdeniz
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

Daha açık olmak gerekir senin dediğin abi pe 0.6 internette var olan tabloya göre 0.12mm o yüzden 140 m bu kalınlıkta sararken beden 0.06 100 metre sarıyor diyorsun. Fakat Japon ölçü biri kime göre doğru bir tablo ? Neye göre hangi ipe göre ? Hurafelere bakmamak lazım onun yerine eftta’ nın onayladığı ipleri kullanmak lazım. Ben Stroft 0.06mm 150 metreyi soareye rahat sarıyorum.

Pe standart GOUW denen bir Japon ip ölçme numaralandırma tekniğine dayanır. Yani şimdi A firması PE 0.6 ip üretiyor B firması’ da üretiyor bunların üzerinde P.E 0.6 yazması belirtilen tablo daki 0.12mm olduğu anlamına gelmez, bu tamamen yıllardır alışılagelmiş bir olay. Hiç bir firma aaa adamlar böyle tablo yapmış biz buna göre ip yapalım demez :) O yüzden eftta onaylı ürünlerden şaşmayın.
Teşekkür ederim cevap için, doğru diyorsunuz ip değerleri firmadan firmaya değişkenlik gösteriyor. Ygk, duel, suffix iplerini kullanıyorum, ilk defa lrfye uygun ip alayım dedim 0,2 pe değerini görünce atladık. Şimdi henüz paketinde duran Duel super x 0,6 pe ipe baktım duraking ile hemen hemen aynı kalınlıkta!

Zaten alırken kıllanmadım değil. 0,2 pe 11 lb (~5 kg) çeker değerini görünce "adamlar yapmış" dedim ama bir şüphede vardı.

Neyse sizi yordum, dediğiniz gibi bilinen markalardan şaşmamak gerek.

Son düzenleme:

Hasan Akyuz 

BalıkHobim Ekibi
Yönetici
Administrative
BalıkHobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
BalıkHobim Üyesi
İl
İstanbul
İlçe
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

Teşekkür ederim cevap için, doğru diyorsunuz ip değerleri firmadan firmaya değişkenlik gösteriyor. Ygk, duel, suffix iplerini kullanıyorum, ilk defa lrfye uygun ip alayım dedim 0,2 pe değerini görünce atladık. Şimdi henüz paketinde duran Duel super x 0,6 pe ipe baktım duraking ile hemen hemen aynı kalınlıkta!

Zaten alırken kıllanmadım değil. 0,2 pe 11 lb (~5 kg) çeker değerini görünce "adamlar yapmış" dedim ama bir şüphede vardı.

Neyse sizi yordum, dediğiniz gibi bilinen markalardan şaşmamak gerek.
Rica ederim abi. Evet o yüzden internette yıllardır dolaşan bir p.e tablosu var ama hiç bir şey ifade etmez. Bu standart olarak belirlenmiş bir tablodur. Ama hiç bir firma bir biri ile aynı değildir. Aksini iddia edenler de işte etmeye devam etsin :)

romanci

Kayıtlı Kullanıcı
BalıkHobim Üyesi
İl
İstanbul
İlçe
Tuzla
Av Bölgesi
Marmara
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

• Haha
Tepkiler: coz

Hasan Akyuz 

BalıkHobim Ekibi
Yönetici
Administrative
BalıkHobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
BalıkHobim Üyesi
İl
İstanbul
İlçe
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

Yeni Shimano Soare CI4+ C2000 SSPG 2019 Modeli

Yeni makinem Shimano Soare CI4+ C2000 SSPG 2019 Modeli bugün elime ulaştı, şu anda Türkiye’ de tek olan bir makine BB modelleri sanırım şu anda satışta. Yeni avlarımız da bundan sonra kendisi bize eşlik edecek.

Diğer makinelerimden biri olan shimano soare bb c2000 pgss üzerinde bulunan stroft 0.06mm ipi buna sarıp akşam hemen ava :)

Ekli dosyalar

Hasan Akyuz 

BalıkHobim Ekibi
Yönetici
Administrative
BalıkHobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
BalıkHobim Üyesi
İl
İstanbul
İlçe
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

Diğer makinem olan shimano soare bb c2000 pgss uzerınde bulunan ipi son derece gevşek şekilde sarmama ve SS kafa yapısına rağmen shimano soare cı4+ 2019 c2000 sspg makineme 150m 0.06 stroft ipi çok rahat sardım. Merak eden arkadaşlar için umarım faydalı olur. Akşam eve gittiğim de ipi sökerek ip sarma makinesi ile sıkı bir şekilde saracağım tekrar.

romanci

Kayıtlı Kullanıcı
BalıkHobim Üyesi
İl
İstanbul
İlçe
Tuzla
Av Bölgesi
Marmara
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

Valla ben elimle sarıyorum sürekli, metod epey basit. Sandalyeyi ters çevirip, ipi 3 bacak arasından dolandırıyorsun, oturuyorsun yere, başlıyorsun küfrede küfrede sarmaya. Önemli, küfretmeseniz olmuyor.

:D :D :D

Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
BalıkHobim Üyesi
İl
Mersin
İlçe
Mersin
Av Bölgesi
Akdeniz
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

Yeni Shimano Soare CI4+ C2000 SSPG 2019 Modeli

Yeni makinem Shimano Soare CI4+ C2000 SSPG 2019 Modeli bugün elime ulaştı, şu anda Türkiye’ de tek olan bir makine BB modelleri sanırım şu anda satışta. Yeni avlarımız da bundan sonra kendisi bize eşlik edecek.

Diğer makinelerimden biri olan shimano soare bb c2000 pgss üzerinde bulunan stroft 0.06mm ipi buna sarıp akşam hemen ava :)
Sonunda gelmiş :)
Hayırlı olsun, güle güle kullanın :)

Hasan Akyuz 

BalıkHobim Ekibi
Yönetici
Administrative
BalıkHobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
BalıkHobim Üyesi
İl
İstanbul
İlçe
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

Hasan Akyuz 

BalıkHobim Ekibi
Yönetici
Administrative
BalıkHobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
BalıkHobim Üyesi
İl
İstanbul
İlçe
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

Geçen akşam izmariti aldıktan sonra ki atışta kayaya takılıp denize hediye ettiğim BlueBlue 6 gram 13 renk kodunu yeniden temin ettim, yanına da 10 renk kodu, ufak ufak seriyi tamamlarız.

366

Hasan Akyuz 

BalıkHobim Ekibi
Yönetici
Administrative
BalıkHobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
BalıkHobim Üyesi
İl
İstanbul
İlçe
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

Shimano escrime 99mm, Şimdi lüferler düşünsün ?

382

romanci

Kayıtlı Kullanıcı
BalıkHobim Üyesi
İl
İstanbul
İlçe
Tuzla
Av Bölgesi
Marmara
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

@Hasan Akyuz kardeşim, birşey soracağım, lüferler neyi düşünecekler ki...
? ? ? ?

coz

Kayıtlı Kullanıcı
BalıkHobim Üyesi
İl
İstanbul
İlçe
Beyoğlu
Av Bölgesi
Marmara
Teknik
Spinning

İtibar Puanı:

Herkese merhaba:) bir şey danışmak istiyorum wily nash lrf kamışı almaya karar verdim ama 1-10 mu 3-10 mu ona karar veremiyorum 1-10 210 boyunda 3-10 225 boyunda diyorum ki kullanacağım jighead ağırlığına göre karar vereyim genellikle silikon kullanıcam ama 5 6 gr lık sahte ve jig de kullanırım duruma göre tabi ki jighead meraya ve hava durumuna göre değişiyor fakat Istanbul da genelde kac gr jighead kullanılıyor?

Hasan Akyuz 

BalıkHobim Ekibi
Yönetici
Administrative
BalıkHobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
BalıkHobim Üyesi
İl
İstanbul
İlçe
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

Herkese merhaba:) bir şey danışmak istiyorum wily nash lrf kamışı almaya karar verdim ama 1-10 mu 3-10 mu ona karar veremiyorum 1-10 210 boyunda 3-10 225 boyunda diyorum ki kullanacağım jighead ağırlığına göre karar vereyim genellikle silikon kullanıcam ama 5 6 gr lık sahte ve jig de kullanırım duruma göre tabi ki jighead meraya ve hava durumuna göre değişiyor fakat Istanbul da genelde kac gr jighead kullanılıyor?
Silikon ve jig ikisini de kullanacaksanız 1-10 atar aralığı sizin için en uygunu ? jighead kullanımı aradığınız balığa ve hava koşullarına göre değişir, rüzgarlı havalarda 2,5 hatta 3 ve üzeri olabilir duruma göre, sakin ve dalgasız havalarda ben genel de 1 ve 1.5 kullanıyorum, şayet hedef eşkina gibi balıklar ise 0.9 gram tercih ediyorum

• Beğen
Tepkiler: coz

Bunu Görüntüleyen Kullanıcılar (Users: 0, Guests: 2)