Bilgi Asansör Olta Takımı Nasıl Hazırlanır ?

Hasan Akyuz 

BalıkHobim Ekibi
Yönetici
Administrative
BalıkHobim Mod
BalıkHobim Editör
Premium Üye
BalıkHobim Üyesi
Katılım
11 Tem 2019
Mesajlar
393
Tepkime puanı
263
Puanları
58
Yaş
31
İl
İstanbul
İlçe
Kartal
Av Bölgesi
Marmara
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

Asansör Olta Takımı

Bu takım kıyıdan yapılan avlarda derinliğin fazla olduğu bölgelerde kullanılmaktadır. Asansör takımı kullanımına en uygun meralarda böyle yerlerdir.

221


Asansör Olta Takımında Kullanılan Malzemeler

  1. Kurşun
  2. Klipsli fırdöndü
  3. Fırdöndü
  4. İğne
  5. Canlı yem
Asansör Olta Takımı Hazırlanışı

Öncelik ile klipsli fırdöndümüzün fırdöndü olan kısmı için köstek hazırlıyoruz. Köstek seçimi avını yapacağımız balık ve kullanılacak iğneye uygun kalınlıkta seçilmelidir. Köstek boyunun en az bir kulaç 0.20 mm ile 0.30 mm kalınlık aralığında olması uygundur. Köstek’ de kalın köstek kullanmayınız, aksine ince köstek kullanılmalıdır. İnce köstek kullanmamızın amacı kullanılacak olan canlı yemin yorulup ölmesini engellemektir. Kösteğimizin en uç kısmına da avını yapacağımız balık türüne uygun iğne bağlıyoruz.

Bu işlemin ardından oltamızın ucuna fırdöndü, arkasına da kurşunu bağlayıp suya atıyoruz. Kurşunumuzu olabildiğince uzağa göndermeye özen gösteriyoruz.

Ardından klipsli fırdöndü ve canlı yem takılmış olan takımı, klipsli olan tarafından bedene bağlayarak suya bırakıyoruz ve canlı yem suyun dibine doğru hareket etmeye başlayacaktır.

Asansör olta takımı diğer takımlara göre kullandığınız canlı yemin daha geniş bir alanda gezinmesine olanak tanıdığından dolayı yapılan avlarda diğer yöntemlere göre daha fazla verim almanızı sağlamaktadır.
 

romanci

Kayıtlı Kullanıcı
BalıkHobim Üyesi
Katılım
15 Tem 2019
Mesajlar
167
Tepkime puanı
164
Puanları
38
İl
İstanbul
İlçe
Tuzla
Av Bölgesi
Marmara
Teknik
LRF

İtibar Puanı:

Güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.
 

Bunu Görüntüleyen Kullanıcılar (Users: 0, Guests: 1)